|
Dotyczy: samochód z przekładnią automatyczną
Wybrane położenie dźwigni przełączania zostanie pokazane obok dźwigni rys. 101► i na wyświetlaczu zestawu wskaźników rys. 100►. W zestawie wskaźników dodatkowo pojawia się aktualny bieg.
Włączyć zapłon.
W położeniu dźwigni przełączania P/N należy zwolnić blokadę dźwigni link►.
Przesunąć dźwignię przełączania w dowolne położenie. Włączony zakres jazdy zostanie pokazany w zagłębieniu dźwigni.
Blokada dźwigni zabezpiecza przez nieuważnym włączeniem zakresu jazdy i w ten sposób przed przypadkowym ruszeniem samochodu.
Dźwignia zakresów w położeniach P i N i przy włączonym zapłonie jest zablokowana. Aby odblokować dźwignię, kierowca musi nacisnąć pedał hamulca, z położenia P i N musi dodatkowo nacisnąć przycisk blokujący.
Blokada dźwigni działa tylko, kiedy samochód stoi lub jedzie z prędkością mniejszą niż ok. 2 km/h. Przy wyższych prędkościach blokada w położeniu N zostaje automatycznie wyłączona.
Przy gwałtownym przełączeniu poza położenie N (np. z R na D/S) dźwignia zakresów nie zostaje zablokowana. Pozwala to np. na „rozkołysanie“ samochodu, który ugrzązł. Jeżeli pedał hamulca nie jest wciśnięty i dźwignia zakresów dłużej niż przez 2 sekundy znajduje się w położeniu N, następuje zablokowanie dźwigni.
Blokada wyjęcia kluczyka zapłonu*
Dotyczy: samochód z wyłącznikiem zapłonu
Po wyłączeniu zapłonu, kluczyk można wyjąć z wyłącznika zapłonu dopiero, kiedy dźwignia znajdzie się w położeniu P. Dopóki kluczyk jest wyjęty, dźwignia pozostaje zablokowana w położeniu P.
P – Blokada parkowania
W tym położeniu dźwigni przełączania samochód jest zabezpieczony przed toczeniem się. Blokadę parkowania można włączyć tylko po zatrzymaniu się samochodu ►.
W celu włączenia i wyłączenia położenia dźwigni P należy zwolnić przycisk blokujący dźwignię (przycisk w uchwycie dźwigni) i jednocześnie wcisnąć pedał hamulca.
Wsteczny bieg można włączyć tylko po zatrzymaniu się samochodu i przy wolnych obrotach silnika ►.
Aby wybrać położenie dźwigni przełączania R, należy zwolnić blokadę dźwigni przełączania i jednocześnie wcisnąć pedał hamulca.
N – Położenie neutralne (bieg jałowy)
W tym położeniu dźwigni, przekładnia pracuje na jałowym biegu.
D/S – Położenie do jazdy do przodu
W położeniu dźwigni przełączania D/S, przekładnia może być napędzana albo w trybie normalnym D albo w trybie sportowym S. Aby wybrać tryb sportowy S, dźwignię przełączania pociągnąć krótko do tyłu. Po ponownym pociągnięciu ponownie wybrany zostaje tryb normalny D. Wybrany tryb jazdy pojawia się wyświetlaczu zestawu wskaźników.
W trybie normalnym D, przekładnia automatycznie wybiera dopasowane przełożenie. Przełożenie zależy od obciążenia silnika, prędkości jazdy i od sposobu jazdy.
W trybie sportowym S zostają w pełni wykorzystane rezerwy mocy silnika. Podczas przyspieszania mogą być zauważalne procesy przełączania.
Aby wybrać położenie dźwigni przełączania D/S z położenia N, przy prędkości jazdy mniejszej niż 2 km/h lub po zatrzymaniu się samochodu, należy nacisnąć pedał hamulca ►.
E - Efficiency*
W efektywnym trybie jazdy link►, przekładnia wybiera punkty przełączania w niższych zakresach obrotów. Przez wcześniejsze włączanie wyższego biegu, rezerwa mocy silnika nie może zostać w pełni wykorzystana. Wpływa to korzystniej na zużycie paliwa.
Przy nastawionym trybie jazdy, na wyświetlaczu zestawu wskaźników zamiast D pojawia się E rys. 100►.
- Również przy wyłączonym zapłonie samochód może się toczyć.
- Podczas jazdy nigdy nie przełączać dźwigni w położenie R lub P - niebezpieczeństwo wypadku!
- Gdy silnik pracuje, we wszystkich położeniach dźwigni (oprócz P) należy trzymać naciśnięty pedał hamulca, ponieważ również na biegu jałowym przełożenie napędu nie zostaje całkowicie przerwane – samochód „toczy się“ – niebezpieczeństwo wypadku!
- Jeżeli w stojącym samochodzie włączony zostanie zakres jazdy, w żadnym razie nie wolno naciskać pedału przyspieszenia. Inaczej samochód natychmiast ruszy - w pewnych warunkach również, kiedy hamulec postojowy jest włączony - niebezpieczeństwo wypadku!
- Kiedy samochód stoi i silnik pracuje, nie naciskać pedału przyspieszenia podczas zmiany zakresów - niebezpieczeństwo wypadku!
- Nie wysiadać z samochodu, kiedy silnik pracuje i włączony jest zakres jazdy. Jeżeli przy pracującym silniku zajdzie konieczność wyjścia z samochodu, należy zamknąć hamulec parkowania i włączyć blokadę parkowania P.
- Przed otwarciem pokrywy przedziału silnikowego i rozpoczęciem prac przy pracującym silniku ustawić dźwignię w położeniu P i włączyć hamulec parkowania – niebezpieczeństwo wypadku! Koniecznie zapoznać się z ostrzeżeniami link►.
Informacja
- Audi drive select: sportową charakterystykę przełączania biegów można nastawić za pomocą trybu jazdy dynamic link►. Na wyświetlaczu zestawu przyrządów, zamiast D pojawia się zakres jazdy S.
- Jeżeli podczas jazdy przypadkowo włączony zostanie zakres N, należy zdjąć nogę z pedału przyspieszenia i odczekać, aż silnik zacznie pracować na biegu jałowym, zanim ponownie włączony zostanie zakres D lub S.
Informacja
Jeżeli blokada dźwigni przełączania nie włącza się, wystąpiła awaria. Aby uniknąć niespodziewanego ruszenia samochodu, należy rozłączyć napęd. Aby ponownie zablokować dźwignię przełączania, należy postępować w opisany sposób:
- (Dotyczy: samochód z przekładnią 6-biegową: ) krótko wcisnąć padał hamulca.
- (Dotyczy: samochód z przekładnią 7-biegową: ) wcisnąć padał hamulca. Ustawić dźwignię przełączania w położeniu P lub N, a następnie włączyć zakres jazdy.
- Jeżeli samochód mimo włączonego zakresu jazdy, nie porusza się, ani do przodu ani do tyłu, postępować w poniższy sposób:
- Kiedy samochód nie porusza się w wybranym kierunku, zakres jazdy mógł nie zostać prawidłowo włączony przez system. Następnie wcisnąć pedał hamulca i ponownie włączyć zakres jazdy.
- Kiedy samochód nadal nie porusza się w wybranym kierunku, wystąpił błąd systemowy. Należy wezwać fachową pomoc i zlecić sprawdzenie systemu.
Informacja
Napęd hybrydowy Plug-in*: kiedy w trybie sportowym naciśnięty zostanie przycisk link►, przekładnia zmienia tryb automatyczny na normalny D.