Holowanie samochodu/uruchamianie silnika przez holowanie wymagają odpowiedniego doświadczenia, szczególnie przy użyciu linki holowniczej. Obaj kierowcy powinni znać zasady holowania. Niedoświadczeni kierowcy nie powinni holować ani być holowani.
Zwracać więc uwagę, aby nie występowały niedopuszczalne siły naciągu i obciążenia uderzeniowe. Poza drogami utwardzonymi zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że elementy mocowania zostaną przeciążone.
Sztywny hol, linka holownicza
Najlepiej i najbezpieczniej pojazd jedzie na sztywnym holu. Tylko, kiedy sztywny hol nie jest dostępny, należy użyć linki holowniczej. Jako linkę holowniczą stosować elastyczną linę z tworzywa albo linkę z podobnego elastycznego materiału.
Informacje na temat holowania
Samochód może być holowany za pomocą sztywnego holu albo linki holowniczej. Przy wyłączonym silniku, przy wyższych prędkościach jazdy i przy dalszych odległościach przekładnia nie jest wystarczająco smarowana, stąd obowiązuje:
- Maksymalna dopuszczalna prędkość holowania wynosi 50 km/h.
- Maksymalna dopuszczalna odległość holowania wynosi 50 km.
Dodatkowe informacje dotyczące holowania z użyciem wózka holowniczego
Kiedy samochód w celu holowania ma zostać podniesiony na jednej osi, może to nastąpić zależnie od kombinacji przekładni/układu napędu tylko z następującymi osiami:
Przedni napęd
|
Napęd na cztery koła | |
Przekładnia ręczna
|
Przednia lub tylna oś
|
Przednia lub tylna oś |
Przekładnia automatyczna
|
Przednia oś
|
Przednia oś |
Napęd na cztery koła: kiedy samochód ma być holowany z podniesioną osią, zapłon musi być wyłączony, inaczej wał napędowy może ulec uszkodzeniu.
Dodatkowe informacje dotyczące holowania z użyciem wózka holowniczego
Samochód nie może być holowany z podniesioną przednią albo tylną osią.
Informacje dotyczące uruchamiania silnika przez holowanie
Przekładnia automatyczna: ze względów technicznych, silnika samochodu nie można uruchamiać przez holowanie.
Przekładnia ręczna: uruchamianie silnika przez holowanie zasadniczo nie jest zalecane. Jeżeli silnik nie uruchamia się, spróbować najpierw uruchomić silnik za pomocą akumulatora innego samochodu link►. Kiedy to nie skutkuje, należy spróbować zaciągnąć samochód albo uruchomić silnik przez holowanie link►.
UWAGA
Podczas holowania samochodu/uruchamiania silnika przez holowanie występuje wysokie ryzyko wypadku, np. w wyniku najechania na ciągnący samochód.
- Kiedy normalne holowanie samochodu nie jest możliwe (np. przekładnia jest uszkodzona albo odległość holowania jest dłuższa niż 50 km), przetransportować samochód na specjalnym wózku transportowym.
- Kiedy samochód będzie holowany za pomocą wózka transportowego na niewłaściwej osi, może to prowadzić do ciężkich uszkodzeń przekładni.
Informacja
- Przekładnia automatyczna: w razie przerwy w zasilaniu elektrycznym, dźwigni przełączania nie można poruszyć w położeniu P. Aby samochód mógł zjeżdżać/manewrować, dźwignia przełączania musi zostać odblokowana w trybie awaryjnym link►.
- Przestrzegać obowiązujących przepisów w zakresie uruchamiania silnika przez holowanie/holowania samochodu.