|
Zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa link►.
Sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego
Zaparkować samochód na poziomej nawierzchni.
Wyłączyć zapłon.
Odczytać poziom płynu na zbiorniku wyrównawczym płynu chłodzącego
rys. 302►.
Przy zimnym silniku, poziom płynu chłodzącego musi znajdować się między znakami MIN i MAX. Kiedy silnik jest gorący, poziom płynu może znajdować się nieco ponad znakiem MAX.
(Dotyczy: samochód z silnikiem 6 cylindrowym: ) w zbiorniku wyrównawczym płynu chłodzącego znajduje się pływak. Odczytać poziom płynu chłodzącego za pomocą pływaka. Pływak przy zimnym silniku musi się znajdować pomiędzy oznaczeniem MIN a krawędzią króćca napełniania zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego.
Uzupełnianie płynu chłodzącego
Warunek: w zbiorniku wyrównawczym musi pozostawać jeszcze pewna ilość płynu chłodzącego albo w samochodzie z silnikiem 6-cylindrowym TDI nie może się świecić lampka kontrolna
►.
Odczekać, aż silnik ostygnie.
Położyć tkaninę na pokrywie zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego.
Nacisnąć przycisk odblokowania
rys. 302► i obracać pokrywą ostrożnie w lewą stronę do pierwszego oporu
►.
Nacisnąć ponownie przycisk odblokowania i odkręcić pokrywę całkowicie.
Jeżeli w samochodzie z silnikiem 6-cylindrowym TDI świeci się lampka kontrolna
, przestrzegać link►.
Dolać płynu chłodzącego o prawidłowym stężeniu link► aż do oznaczenia MAX, albo w samochodzie z silnikiem 6-cylindrowym, pływak musi znajdować się między oznaczeniem MIN a krawędzią króćca do napełniania zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego.
Zwrócić uwagę, czy poziom płynu pozostaje stabilny. W razie potrzeby ponownie uzupełnić płyn chłodzący.
Samochód z silnikiem 6-cylindrowym: w razie potrzeby wcisnąć pływak z pokrywą w zbiornik wyrównawczy.
Dokręcić mocno pokrywę w prawą stronę, aż do wyraźnego drugiego oporu.
Uzupełnianie płynu chłodzącego (6-cylindrowy silnik TDI)
Jeżeli zaświeci się lampka kontrolna
, z powodu niskiego poziomu płynu chłodzącego, postępować w podany poniżej sposób:
Powoli dolać
maksymalnie 2 l płynu chłodzącego do zbiornika wyrównawczego.
Nie patrzeć jednak na pływak, tylko dolać płynu chłodzącego do krawędzi króćca do napełniania.
W razie potrzeby wcisnąć pływak pokrywą w zbiornik wyrównawczy.
Dokręcić mocno pokrywę w prawą stronę, aż do wyraźnego drugiego oporu.
Jeżeli
maksymalnie 2 l płynu chłodzącego nie wystarczą, aby napełnić zbiornik wyrównawczy do krawędzi króćca do napełniania, nie wolno jechać dalej
►.
Ubytek płynu chłodzącego w pierwszym rzędzie wynika z nieszczelności. Należy niezwłocznie dojechać do specjalistycznego serwisu i zlecić sprawdzenie układu chłodzenia. Kiedy układ chłodzenia jest szczelny, ubytki mogą wystąpić tylko dlatego, że płyn chłodzący w wyniku przegrzania zagotował się i został wypchnięty z układu.
- W układzie chłodzenia panuje ciśnienie! Nie otwierać korka zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego, gdy silnik jest gorący – niebezpieczeństwo poparzenia!
- Dodatek do płynu i sam płyn są szkodliwe dla zdrowia. Z tego względu, dodatek do płynu należy przechowywać w oryginalnym pojemniku, z dala od dzieci – niebezpieczeństwo zatrucia!
- Podczas prac w przedziale silnikowym, również przy wyłączonym zapłonie należy liczyć się z tym, że wentylator chłodnicy może włączyć się samoczynnie – niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń!
- Samochód z silnikiem 6-cylindrowym TDI: jeżeli maksymalnie 2 l płynu chłodzącego nie wystarczą, aby napełnić zbiornik wyrównawczy, w układzie chłodzenia może być powietrze - niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika! Nie wolno jechać dalej. Wezwać fachową pomoc.
- Nie dolewać płynu chłodzącego, kiedy zbiornik wyrównawczy jest pusty. W układzie chłodzenia może być powietrze - niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika! W takiej sytuacji nie wolno jechać dalej. Wezwać fachową pomoc.