|
Dotyczy: samochód z silnikiem na gaz ziemny
Samochód może być napędzany sprężonym gazem ziemnym CNG (Compressed Natural Gas) i benzyną. Zmiana rodzaju napędu następuje automatycznie.
Stosowanie sprężonego gazu ziemnego (CNG)
Samochody z silnikiem na gaz ziemny mogą być oprócz benzyny napędzane wyłącznie CNG, e-gazem albo biometanem.
Jakość i zużycie gazu ziemnego
Jakość gazu ziemnego zostaje automatycznie określona podczas każdego procesu tankowania i wyświetlone w komputerze samochodowym. Wskazanie następuje w wartościach procentowych od 70 % do 100%. Wyższa wartość odpowiada lepszej jakości gazu ziemnego.
Gaz ziemny dzieli się na grupy jakości gaz-H i gaz-L.
Gaz H posiada wyższe stężenie metanu i w ten sposób wyższą wartość opałową niż gaz L. Im wyższa jest wartość opałowa gazu ziemnego, tym niżej wypada zużycie.
W ramach grupy jakościowej może się jednak różnić stężenie metanu i wartość opałowa. Dlatego, również zużycie paliwa w samochodzie podczas jazdy wyłącznie na gazie ziemnym może się zmieniać.
Sterowanie silnika w samochodzie dopasowuje się do gazu ziemnego o różnej jakości. Dlatego, obydwa rodzaje gazu ziemnego można mieszać w zbiorniku paliwa. Stąd też nie jest konieczne zużywanie gazu aż do opróżnienia zbiornika, aby zatankować gaz o innej jakości.
Przy pojawieniu się zapachu gazu albo przy rosnącej nieszczelności instalacji gazowej obowiązują zasady ►:
- Natychmiast zatrzymać się.
- Natychmiast zgasić papierosa.
- Wyłączyć zapłon.
- Otworzyć wszystkie drzwi i pokrywę bagażnika, aby wystarczająco wywietrzyć samochód.
- Usunąć z samochodu przedmioty wydzielające iskry lub ogień.
- W razie występującego nadal zapachu nie jechać dalej!
- Wezwać fachową pomoc. Zlecić usunięcie awarii.
- Zlekceważenie zapachu gazu w samochodzie lub podczas tankowania paliwa może spowodować ciężkie obrażenia.
- Przy zapachu gazu wykonać wymienione powyżej czynności link►.
- Opuścić zagrożony obszar.
- W razie potrzeby skomunikować się ze służbami ratunkowymi.
- Gaz ziemny jest substancją silnie wybuchową i łatwopalną. Nieumiejętne posługiwanie się gazem ziemnym może spowodować wypadek, ciężkie oparzenia i inne obrażenia ciała.
- Samochód nie jest przeznaczony do stosowania płynnego gazu ziemnego (LNG) ani LPG i w żadnym razie nie może być tankowany LNG ani LPG. Gaz ziemny może spowodować eksplozję zbiornika gazu i ciężkie obrażenia.
Przy zaczepieniu podwoziem samochodu o podłoże albo podczas wypadku z najechaniem, zbiornik gazu ziemnego może zostać uszkodzony.
- Przy pojawieniu się zapachu gazu nie jechać dalej, tylko bezpiecznie odstawić samochód. Przy pojawieniu się zapachu gazu przestrzegać wszelkich środków link► i ►. Niezwłocznie zwrócić się do specjalistycznego serwisu.
- Jeżeli nie stwierdzą Państwo zapachu gazu, należy niezwłocznie dojechać do specjalistycznego serwisu i zlecić sprawdzenie samochodu.
Samochód nie jest przeznaczony do stosowani hytanu i w żadnym razie nie wolno napełniać zbiornika hytanem. W przeciwnym razie, w silniku i w układzie paliwowym mogą wystąpić znaczne uszkodzenia.
Informacja
Zlecić regularne sprawdzanie instalacji gazu ziemnego w specjalistycznym serwisie.