|
Dotyczy: samochód z przekładnią automatyczną
Zakresy jazdy do przodu przełączane są w górę i w dół w sposób automatyczny.
Uruchamianie silnika
Dźwignia przełączania musi być ustawiona w położeniu P albo N. W niskich temperaturach (poniżej -10 °C) uruchomienie silnika możliwe jest tylko przy położeniu dźwigni P.
Ruszanie
Nacisnąć pedał hamulca i przytrzymać.
Przytrzymać wciśnięty przycisk blokady (przycisk w uchwycie dźwigni przełączania), włączyć dowolne położenie dźwigni przełączania, przykładowo D link► i zwolnić przycisk blokady.
Odczekać chwilę, aż przekładnia przełączy zakres (wyczuwalne lekkie szarpnięcie).
Zwolnić pedał hamulca i nacisnąć pedał przyspieszenia
►.
W celu ruszania na wzniesieniach dostępne są dla Państwa dalsze funkcje komfortu link►.
Chwilowe zatrzymanie się
Zatrzymać samochód przez naciśnięcie pedału hamulca, np. przed światłami.
Nie naciskać przy tym pedału przyspieszenia.
Aby podczas ruszania uniknąć toczenia się samochodu, należy włączyć hamulec postojowy na większych wzniesieniach
► i
►.
Hamulec postojowy zostanie automatycznie zwolniony i samochód ruszy, kiedy naciśnięty zostanie pedał przyspieszenia i kierowca jest przypięty pasem.
Kiedy drzwi kierowcy zostają otwarte i dźwignia przełączania nie znajduje się w położeniu P, samochód nie jest zabezpieczony przed toczeniem się. W samochodzie z komfortowym kluczykiem* pojawia się informacja tekstowa: Włączyć P, inaczej samochód może się toczyć. Drzwi zamykają się tylko w położeniu P. Dodatkowo odzywa się brzęczyk.
Nacisnąć i przytrzymać pedał hamulca
►.
Włączyć hamulec postojowy.
Ustawić dźwignię w położeniu P.
W określonych warunkach (np. jazda w górach) może być korzystne wcześniejsze włączenie ręcznego programu przełączania, aby przełożenie dostosować ręcznie do warunków jazdy link►.
Podczas parkowania na równej drodze wystarczy ustawić dźwignię w położeniu P. Na stromej pochylonej drodze włączyć najpierw hamulec parkowania i dopiero wtedy ustawić dźwignię w położeniu P link►. Dzięki temu mechanizm blokady nie będzie zbyt mocno obciążony i łatwiej można przełączyć dźwignię z położenia P.
- Nie wysiadać z samochodu, kiedy silnik pracuje i włączony jest zakres jazdy. Jeżeli przy pracującym silniku zajdzie konieczność wyjścia z samochodu, należy zamknąć hamulec parkowania i włączyć blokadę parkowania P.
- Przy pracującym silniku i po włączeniu zakresu jazdy (D, S albo R), lub w trybie pracy „tiptronic“ konieczne jest wciśnięcie pedału hamulca, ponieważ również przy wolnych obrotach przenoszenie napędu nie zostaje całkowicie przerwane – samochód „toczy się“.
- W stojącym samochodzie, w żadnym razie nie należy naciskać pedału przyspieszenia w nieuważny sposób. Inaczej samochód natychmiast ruszy - w pewnych warunkach również, kiedy hamulec postojowy jest włączony - niebezpieczeństwo wypadku!
- Kiedy samochód stoi i silnik pracuje, nie naciskać pedału przyspieszenia podczas zmiany zakresów - niebezpieczeństwo wypadku!
- Podczas jazdy nie włączać nigdy dźwigni w położenie R albo P - niebezpieczeństwo wypadku!
- Przed wjechaniem na stromy odcinek drogi zmniejszyć prędkość i za pomocą „tiptronic“ włączyć niższy bieg.
- Nie wolno dopuścić do szlifowania hamulca podczas zjeżdżania ze wzniesienia, nie naciskać pedału hamulca zbyt często ani zbyt długo. Ciągłe naciskanie pedału hamulca prowadzi do przegrzania się hamulców i znacznie zmniejsza skuteczność hamowania, wydłuża drogę hamowania lub prowadzi do całkowitego uszkodzenia hamulców.
- Kiedy zajdzie konieczność zatrzymania się na pochyłej drodze, zahamować samochód wciskając mocno pedał hamulca lub zaciągając hamulec parkowania, aby zabezpieczyć samochód przed cofaniem się.
- Na wzniesieniach nie należy dopuścić do ścierania się tarcz sprzęgła. Sprzęgło zostanie automatycznie rozłączone, jeżeli z powodu przeciążenia zbyt mocno się rozgrzeje - niebezpieczeństwo wypadku! W razie przeciążenia sprzęgła świeci się lampka kontrolna i pojawia się informacja tekstowa link►.
- Podczas zatrzymywania się na wzniesieniach nie należy podejmować próby przeszkodzenia, aby samochód toczył się z włączonym zakresem jazdy i przy dodawaniu gazu (przyspieszaniu). W ten sposób przekładnia automatyczna może się przegrzać i ulec uszkodzeniu. Aby uniknąć toczenia się samochodu, należy włączyć hamulec postojowy albo wcisnąć pedał hamulca.
- Jeżeli samochód toczy się z wyłączonym silnikiem i z dźwignią przełączania w położeniu N, przekładnia automatyczna niszczy się, ponieważ nie jest smarowana.
- Określone warunki jazdy i ruchu drogowego, jak częste ruszanie, długa swobodna jazda bez napędu albo ruch Stop-and-Go mogą spowodować przegrzanie i uszkodzenie przekładni! Kiedy zaświeci się lampka kontrolna albo , należy zatrzymać samochód przy najbliższej sposobności i odczekać, aż przekładnia ostygnie link►.
- Jeżeli samochód toczy się z wyłączonym silnikiem, przekładnia S-tronic niszczy się, ponieważ nie jest smarowana link►.
Informacja
Ze względów bezpieczeństwa automatyczne zwalnianie hamulca postojowego działa tylko wtedy, kiedy pas bezpieczeństwa kierowcy jest zapięty w zamku pasa.