Ze względu na kompleksowe zasilanie napięciowe, wszelkie prace dotyczące akumulatora, np. odłączanie, wymiana itp. należy wykonywać tylko w specjalistycznym serwisie
►.
W Państwa samochodzie może być zamontowanych kilka akumulatorów wykonanych w różnych technologiach:
- Akumulator rozruchowy (np. dla rozruchu silnika, podstawowego zasilania) link► albo link►
- Dodatkowy akumulator (np. dla rekuperacji, wyposażenia dodatkowego) link►
Dłuższe okresy postoju samochodu
Podczas dłuższych okresów postoju akumulator stale się rozładowuje. Aby utrzymać zdolność rozruchu, odbiorniki elektryczne zostają ograniczone albo odłączone link►. Niektóre funkcje komfortu, jak np. oświetlenie wewnętrzne albo elektryczna regulacja siedzeń, w pewnych warunkach nie są dostępne. Funkcje komfortu będą znowu dostępne, po włączeniu zapłonu i po uruchomieniu silnika.
Mimo odłączenia odbiorników, akumulator w okresie dłuższego postoju zostanie znacznie rozładowany przez odbiorniki prądu spoczynkowego. Głębokie rozładowanie skutkuje reakcją chemiczną, która wewnętrznie niszczy akumulator. Aby uniknąć tego, akumulator należy co miesiąc naładować link►. Poinformować się w specjalistycznym serwisie.
Zimna pora roku szczególnie obciąża akumulator. Skutkiem jest obniżona zdolność do rozruchu. Z tego względu, przed rozpoczęciem zimnej pory roku należy zlecić sprawdzenie akumulatora w specjalistycznym serwisie.
- Wszelkie prace przy akumulatorach albo przy instalacji elektrycznej w Państwa samochodzie mogą spowodować obrażenia, zagrożenie wypadkiem lub pożarem. Ze tego względu, wszelkie prace należy wykonywać tylko w specjalistycznym serwisie.
- Przewodu do ładowania albo przewodu do wspomagania rozruchu nie wolno podłączać bezpośrednio do akumulatora samochodu. Należy stosować tylko przyłącza w przedziale silnikowym link►.
OSTROŻNIE
Przy dłuższych okresach postoju chronić akumulator rozruchowy przed mrozem, aby nie „zamarzł“ i nie został w ten sposób zniszczonylink►.