Katalizator
Dotyczy: samochód z silnikiem benzynowym
Samochód można eksploatować tylko na benzynie bezołowiowej, w przeciwnym razie katalizator ulegnie uszkodzeniu.
Nie jeździć do całkowitego opróżnienia zbiornika paliwa, nieregularne zasilanie paliwem może prowadzić do błędnych zapłonów. Niespalone paliwo dostanie się w ten sposób do układu wydechowego – może to doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia katalizatora.
Dotyczy: samochód z filtrem cząstek stałych
Filtr cząstek stałych niemal całkowicie zatrzymuje cząsteczki sadzy ze spalin. Podczas normalnej jazdy filtr czyści się samoczynnie. Jeżeli samoczynne czyszczenie się filtra (np. z powodu częstej jazdy na krótkich odcinkach) nie jest możliwe, filtr zachodzi sadzą.
Lampka kontrolna (filtr cząstek stałych)
Dotyczy: samochód z filtrem cząstek stałych
Filtr cząstek stałych: awaria. Patrz Instrukcja obsługi
Filtr cząstek stałych wymaga regeneracji. Ułatwić samoczynne oczyszczanie się filtra następującym sposobem jazdy:
Przez około 15 minut jechać przez co najmniej 60 km na 4-tym lub 5-tym biegu (przekładnia ręczna) albo w zakresie jazdy S (przekładnia automatyczna) Liczbę obrotów silnika należy utrzymywać na co najmniej 2000 1/min. Dzięki wytworzonemu w ten sposób wzrostowi temperatury, sadza na filtrze może ulec spaleniu. Po skutecznym oczyszczeniu, lampka kontrolna zgaśnie.
Jeżeli lampka kontrolna nie gaśnie, niezwłocznie udać się do specjalistycznego serwisu i zlecić usunięcie niesprawności.
UWAGA
Zarówno w trybie jazdy, jak też po wyłączeniu silnika, w pobliżu układu wydechowego panują wysokie temperatury.
- Nie wolno dotykać rozgrzanych końcowych rur wydechowych - niebezpieczeństwo poparzenia!
- Z powodu wysokich temperatur występujących w pobliżu instalacji oczyszczania spalin, nie należy ustawiać samochodu na łatwopalnym podłożu (np. łąka lub skraj lasu) – niebezpieczeństwo pożaru!
- W pobliżu układu wydechowego nie należy nakładać żadnych preparatów do zabezpieczania podwozia - niebezpieczeństwo zapalenia się!
- (Dotyczy: samochód z filtrem cząstek stałych: ) podczas regeneracji filtra cząstek stałych należy zawsze dopasować prędkość jazdy do warunków pogodowych, terenowych i ruchu drogowego. Polecenie jazdy nie powinno doprowadzić do sytuacji niezgodnej z krajowymi przepisami w ruchu drogowym.
Informacja
Dotyczy: samochód z filtrem cząstek stałych
- Z powodu wysokich temperatur, które powstają w wyniku regeneracji filtra cząstek stałych, po zatrzymaniu silnika może dojść do załączenia się wentylatora chłodnicy również, kiedy silnik nie osiągnął jeszcze swojej temperatury roboczej.
- W trakcie regeneracji mogą wystąpić odgłosy, pojawić się zapach i podwyższone obroty.
- Aby nie ograniczyć żywotności filtra cząstek stałych, należy zawsze stosować odpowiedni olej silnikowy jak również właściwy rodzaj paliwa.