|
Państwa samochód jest wyposażony w system zamknięcia bez pokrywy wlewu paliwa.
Po uruchomieniu centralnego zamka następuje automatyczne odryglowanie/zaryglowanie pokrywy wlewu paliwa.
W celu otwarcia, nacisnąć lewą stronę pokrywy wlewu paliwa rys. 206►.
Wsunąć pistolet dystrybutora do oporu w króciec wlewu paliwa rys. 207►. Zwrócić uwagę na prawidłowe zaryglowanie.
Rozpocząć tankowanie. Kiedy tylko pistolet dystrybutora po raz pierwszy się wyłączy, zbiornik paliwa jest napełniony. Dalej nie tankować paliwa, inaczej wypełni się objętość przeznaczona na rozszerzanie.
Wyjąć pistolet dystrybutora z króćca wlewu paliwa dopiero po 5 sekundach od wyłączenia, aby resztki paliwa mogły spłynąć z pistoletu do króćca.
W celu zamknięcia nacisnąć lewą stronę pokrywy wlewu paliwa, aż do wyraźnego zablokowania.
Gatunek paliwa przewidziany dla samochodu podany jest na nalepce umieszczonej na wewnętrznej stronie pokrywy wlewu paliwa. Dalsze informacje dotyczące paliwa link►.
Pojemność zbiornika paliwa podana została w zeszycie Dane techniczne link►.
W razie awarii centralnego zamka, pokrywę wlewu paliwa można odryglować awaryjnie link►.
Niewłaściwy proces tankowania i niewłaściwe postępowanie z paliwem mogą spowodować eksplozję, ognień, ciężkie oparzenia i inne obrażenia ciała.
- Nie wolno palić tytoniu i nie zbliżać się z otwartym płomieniem.
- Podczas tankowania paliwa, zapłon musi być wyłączony.
- Podczas tankowania paliwa należy zawsze wyłączyć telefon komórkowy, radioodbiornik i inne wyposażenie radiowe. Promieniowanie elektromagnetyczne może wywołać iskry i w ten sposób spowodować pożar.
- Kiedy pistolet dystrybutora nie jest całkowicie wsunięty do króćca, paliwo może się wylać. Rozlane paliwo może się zapalić i spowodować pożar.
- Podczas tankowania paliwa nie wolno wsiadać do samochodu. Kiedy w wyjątkowej sytuacji trzeba wsiąść do samochodu, należy zamknąć drzwi i jednocześnie dotknąć metalowej powierzchni zewnętrznej, zanim chwyci się pistolet dystrybutora. W ten sposób uniknie się wyładowań elektrostatycznych, które mogą wywołać strumień iskier. Iskry mogą wywołać ogień podczas tankowania paliwa.
Zaleca się Państwu, aby nie wozić w samochodzie kanistra z paliwem. Paliwo z kanistra może się wylać i zapalić, zwłaszcza podczas wypadku. To może z kolei spowodować eksplozję, ogień i obrażenia ciała.
-
Jeżeli w sytuacji wyjątkowej przewożony jest kanister z paliwem, należy zastosować się do poniższych punktów:
- Przed napełnieniem ustawić kanister z paliwem zawsze na podłożu. Nie wolno napełniać paliwem kanistra umieszczonego wewnątrz lub na samochodzie. W trakcie napełniania może powstać ładowanie elektrostatyczne i opary paliwa ulegną zapaleniu.
- Przy zapasowych kanistrach wykonanych z metalu, pistolet dystrybutora podczas napełniania musi mieć zawsze kontakt z kanistrem, aby uniknąć ładunków statycznych.
- W trakcie nalewania paliwa wsunąć pistolet dystrybutora możliwie głęboko w króciec do napełniania.
- Przestrzegać odpowiednich krajowych przepisów dotyczących używania, magazynowania i przewożenia kanistra z paliwem.
OSTROŻNIE
- Rozlane paliwo należy niezwłocznie usunąć ze wszystkich elementów samochodu, aby uniknąć uszkodzeń w samochodzie.
- Nie należy jeździć aż do opróżnienia zbiornika paliwa. Nieregularne zasilanie paliwem może spowodować awarię układu zapłonowego. W ten sposób niespalone paliwo może się dostać do układu wydechowego – niebezpieczeństwo uszkodzenia katalizatora!
- (Dotyczy: samochód z silnikiem wysokoprężnym: ) jeżeli zbiornik paliwa zostanie całkowicie opróżniony, po zatankowaniu paliwa należy włączyć zapłon co najmniej na 30 sekund, bez uruchamiania silnika. Następnie podczas uruchamiania silnika może potrwać dłużej, niż zwykle - do jednej minuty - zanim silnik uruchomi się. Jest to spowodowane koniecznością ponownego napełnienia układu paliwowego.
Informacja dotycząca środowiska
Nie przepełniać zbiornika paliwa - po ogrzaniu, paliwo mogłoby się wylać.
Informacja
- Jeżeli w niekorzystnych warunkach klimatycznych pokrywa wlewu paliwa zamarzła/przymarzła, nacisnąć piłką do gry na środek pokrywy i ponownie uruchomić czynność otwierania.
- Pokrywa wlewu paliwa samochodu nie zostanie zablokowana, kiedy samochód zostanie zaryglowany wyłącznikiem centralnego zamka od wewnątrz.
Informacja
- Samochód jest wyposażony w zabezpieczenie przed błędnym zatankowaniem. W ten sposób, zbiornik paliwa można napełnić tylko dopasowanym pistoletem dystrybutora.
- Zużyty, uszkodzony albo zbyt mały pistolet dystrybutora może nie otworzyć zabezpieczenia przed błędnym zatankowaniem. Należy spróbować obrócić pistolet dystrybutora przed włożeniem do króćca wlewu paliwa, użyć inny dystrybutor albo wezwać fachową pomoc.
- Podczas tankowania rezerwowego kanistra zabezpieczenie przed błędnym zatankowaniem nie otwiera się. Dla zatankowania z zapasowego kanistra, należy zastosować schowany w bagażniku samochodu specjalny lejek rys. ►.