|
|
Obrócić wyłącznik w odpowiednie położenie. Przy włączonych światłach świeci się symbol
.
O - Światła wyłączone (w wersjach dla niektórych krajów, po włączeniu zapłonu włączają się dzienne światła jazdy*.)
AUTO* - Automatycznie sterowane światła jazdy zostają włączone/wyłączone zależnie od oświetlenia (np. po ściemnieniu się, podczas deszczu, w tunelu).
- Światła postojowe
- Światła mijania
- Światła uniwersalne*
- Tylne światło(a) przeciwmgłowe*
Światła uniwersalne*
W samochodzie ze światłami uniwersalnymi, przednie oświetlenie zostaje automatycznie tak nastawione, że np. na jezdni mokrej od deszczu kierowca jest mniej oślepiany własnym światłem.
Aby obciążony ładunkiem samochód nie oślepiał jadących z przeciwka, samochód został wyposażony w regulację zasięgu świateł. Zasięg świateł nastawia się automatycznie, również podczas hamowania i przyspieszania.
Funkcje świateł
Następujące funkcje świateł są zależne od wyposażenia samochodu i działają tylko w położeniu wyłącznika świateł AUTO.
Statyczne światła skręcania* (samochód z reflektorami LED) - światła skręcania wyłączają się przy określonym skręceniu kierownicą, do ok. 70 km/h, a przy włączonych kierunkowskazach włączają się do prędkości ok. 40 km/h. Boczne strefy obok samochodu są podczas skręcania lepiej oświetlane.
Funkcja świateł autostradowych* (samochód z reflektorami LED) - Funkcja dopasowuje oświetlenie na autostradzie w zależności od prędkości jazdy.
Zależny od prędkości jazdy rozkład strumienia światła* (samochód z reflektorami LED) - zależny od prędkości jazdy rozkład strumienia światła dopasowuje odpowiednio oświetlenie w terenach zabudowanych, na autostradach lub na drogach krajowych. W samochodzie z systemem nawigacyjnym* mogą ponadto być oświetlane skrzyżowania.
Przy wyjeździe do kraju, w którym obowiązuje ruch po przeciwnej stronie niż we własnym kraju, reflektory muszą zostać przestawione. Reflektory są przygotowane zarówno dla ruchu lewostronnego jak i dla ruchu prawostronnego.
- Automatyczne światło jazdy* posiada jedynie funkcję asystenta. Nic nie zwalnia kierowcy z obowiązku kontrolowania świateł samochodu i włączania ich odpowiednio do warunków oświetlenia i widoczności. Mgła może przykładowo nie zostać zidentyfikowana przez czujniki światła. Z tego względu, przy takich warunkach pogodowych, jak również podczas jazdy w ciemnościach należy zawsze włączać światła mijania .
- Aby nie oślepiać pojazdów jadących z tyłu, tylne światła przeciwmgłowe* można włączać tylko zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju.
- Przy dłuższym rozładowaniu akumulatora, światła postojowe albo parkowania mogą zostać wyłączone automatycznie. Należy odstawiać samochód zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju, zawsze w miejscu bezpiecznym i odpowiednio oświetlonym. Unikać używania świateł postojowych przez wiele godzin. Jeżeli to możliwe, włączyć prawe albo lewe światło parkowania.
- Korzystając z opisanych elementów oświetlenia należy przestrzegać przepisów obowiązujących w danym kraju.
Informacja
- Czujnik świateł regulujący automatycznymi światłami jazdy* znajduje się w uchwycie lusterka wewnętrznego. Z tego względu, w tej strefie przedniej szyby nie wolno naklejać żadnych nalepek.
- Niektóre funkcje oświetlenia wewnętrznego można nastawiać link►.
- Kiedy przy włączonym oświetleniu zewnętrznym, wyłączony zostanie zapłon i otwarte zostaną drzwi, odezwie się brzęczyk.
- W wersjach dla niektórych krajów, przy włączonych dziennych światłach jazdy, lampy tylnych świateł włączają się.
- W chłodnych lub wilgotnych warunkach pogodowych, reflektory, kierunkowskazy i tylne światła, ze względu na różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz mogą zaparować. Po włączeniu świateł jazdy, w krótkim czasie zaparowanie to zanika w całości albo w znacznej mierze. Nie ma to wpływu na żywotność urządzeń oświetleniowych.