|
Egy baleset során nem kiszámítható erők keletkeznek, amelyeket le kell építeni.
A frontális ütközés fizikai folyamata a következőképpen magyarázható:
Amint a jármű mozgásba lendül, mind a járműnek, mind a benne ülőknek mozgási energiája, úgynevezett „kinetikai energiája“ keletkezik. Ennek a „mozgási energiának“ a nagysága a jármű sebességétől és a jármű és a benne ülők tömegétől függ. A sebesség és a tömeg növekedésével egy baleset során több energiát kell felemészteni.
Azonban a jármű sebessége a leglényegesebb tényező. Amennyiben például a sebesség 25 km/h-ról a kétszeresére 50 km/h-ra növekszik, akkor a mozgási energia négyszer nagyobb lesz! Mivel példánkban a járműben ülők biztonsági övei nem voltak bekapcsolva, az ütközéskor az utasok teljes mozgási energiáját kizárólag a fallal történt ütközés emészti fel . ábra185►. Ennek súlyos, vagy akár életveszélyes sérülések is lehetnek a következményei.
Még akkor is, ha csak 30 és 50 km/h közötti sebességgel halad, egy baleset során a testre olyan nagy erők hatnak, amelyek könnyen meghaladhatják a 10 000 N-os értéket. Ez 1 tonnás (1000 kilogrammos) tömegre ható nehézségi erőnek felel meg. Az Ön testére ható erők a sebesség növekedésével még ennél is nagyobbak lehetnek. Azaz: kétszeres sebességnél ezek az erők is a négyszeresükre nőnek!
Azok a járműben ülő személyek, akik nem kapcsolták be a biztonsági övüket, nincsenek „összekötve“ a járművel. Frontális ütközés esetén ezek a személyek azonos sebességgel fognak továbbmozogni, mint amekkorával a jármű a baleset előtt haladt!