Az elektronikus menetstabilitás ellenőrzés (ESC) hozzájárul a menetbiztonsághoz. Csökkenti a kicsúszási veszélyt és javítja a menetstabilitást. Az ESC felismeri a menetdinamikai határhelyzeteket, mint pl. a jármű túlkormányzása és alulkormányzása vagy a meghajtott kerekek kipörgését. A célirányos fékezésekkel vagy a motor nyomatékának a csökkentésével a jármű stabilizálódik. Amint az ESC beavatkozik, villog a
ellenőrző lámpa a műszerfalbetétben.
Az ESC a következő rendszereket tartalmazza:
Blokkolásgátló rendszer (ABS)
Az ABS megakadályozza a kerekek blokkolását fékezéskor röviddel a jármű megállása előttig. Ezáltal a jármű teljes fékezéskor is kormányozható marad. A fékpedált megszakítás nélkül nyomja le – ne pumpálja! A szabályozási folyamat a fékpedál pulzálásáról ismerhető fel.
Fékezéssegítő
A fékasszisztens lerövidíti a fékutat. Növeli a fékerőt, ha a vezető vészfékezési helyzetben a fékpedált gyorsan nyomja le. Ekkor a fékpedált mindaddig működtetni kell, amíg a veszélyes helyzet elmúlik.
Az ASR csökkenti a motor hajtóerejét kipörgő kerekeknél és az erőt az útviszonyokhoz illeszti. Ezáltal könnyebb lesz az elindulás, a gyorsítás és a hegymenet.
Az EDS lefékezi a kipörgő kerekeket, és a meghajtóerőt átviszi a többi kerékre. Ez a funkció magasabb sebességnél nem áll rendelkezésre.
Azért, hogy a lefékezett kerék féktárcsája ne melegedjen túl, az EDS szokatlanul magas igénybevétel esetén átmenetileg kikapcsol. A jármű továbbra is üzemképes marad. Amint a fék lehűlt, az EDS automatikusan visszakapcsol.
Kormányrásegítés
Az ESC a kormányzáson keresztül tovább tudja segíteni a jármű stabilizálását.
Kerekenkénti nyomatékvezérlés
Kanyarokban haladáskor hat a kerekenkénti nyomatékvezérlés. A kanyar belső ívén lévő kerekeket szükség szerint célirányosan lefékezi. Ezáltal a kanyarokban pontosabban tud áthaladni.
Az „ütközési fékezési asszisztens“ segíthet egy baleset esetén a kisodródási veszély és további ütközések veszélyének a csökkentésében. Ha a légzsák vezérlőegység egy meghatározott járműsebességtől ütközést regisztrál, akkor a járművet az ESC lefékezi.
A járművet nem fékezi le automatikusan, ha:
- a vezető a gázpedálra lép, vagy
- a lenyomott fékpedál általi féknyomás erősebb, mint a rendszer által bevezetett féknyomás, vagy
- az ESC, a fékberendezés vagy a fedélzeti elektromos hálózat nem működőképes.
FIGYELEM
- Az ESC és az abba bevont rendszerei sem képesek az adott fizikai határokat átlépni. Ezt különösen síkos vagy vizes úttest esetén vegye figyelembe. Ha a rendszerek a szabályozási tartományba kerülnek, a sebességet azonnal az út- és közlekedési viszonyoknak megfelelően kell megválasztani. A megnövekedett biztonságot ne használja felesleges kockázatvállalásra – balesetveszély!
- Vegye figyelembe, hogy a baleseti kockázat a túl gyors vezetés, különösen kanyarokban és csúszós vagy nedves úttesten, valamint az úttestre felhordott hordalék esetén megnövekszik. A baleseteket az ESC és a beépített rendszerei sem tudják megakadályozni – balesetveszély!
- Gyorsításnál egyenletesen síkos úttesten, pl. jégen és havon, óvatosan adjon gázt. A hajtott kerekek a beépített szabályozórendszerek ellenére kipöröghetnek és ezzel befolyásolhatja a menetstabilitást – balesetveszély!
Megjegyzés
- Csak ha mind a négy gumiabroncs hasonló kopottsági állapotot mutat, akkor tud az ABS és az ASR kifogástalanul működni. A különböző gördülési sugarú gumiabroncsok a motorteljesítmény nem kívánt csökkenéséhez vezethetnek.
- A leírt rendszerek szabályozási folyamatai során üzemi zajok léphetnek fel.