|
Niezwykle duże siły, jakie powstają podczas wypadku, muszą zostać zredukowane.
Zasada fizyki podczas zderzenia czołowego jest łatwa do wytłumaczenia:
Dopóki samochód jest w ruchu, zarówno w samochodzie jak i w jadących osobach wytwarzana jest energia ruchu, tak zwana „energia kinetyczna“ rys. 194►. Wielkość „energii kinetycznej“ zależy od prędkości jazdy, od masy samochodu i ciężaru jadących osób. Jeżeli rośnie prędkość i większa jest masa, więcej energii musi zostać zredukowane w razie zderzenia .
Prędkość samochodu jest jednak najważniejszym parametrem. Jeżeli przykładowo prędkość podwoi się z 25 km/h do 50 km/h, energia ruchu wzrośnie czterokrotnie! Ponieważ jadące osoby w niniejszym przykładzie nie mają pasów bezpieczeństwa, w chwili zderzenia cała energia ruchu tych osób zostanie zredukowana uderzeniem w ścianę rys. 195►. Następstwem mogą być ciężke lub nawet śmiertelne obrażenia.
Jeżeli prędkość jazdy wynosi tylko od 30 km/h do 50 km/h, podczas zderzenia na ciało oddziałuje siła, która może przekroczyć 10.000 Newtonów. Odpowiada to naciskowi jednej tony (1 000 kg). Siły działające na ciało, przy wyższych prędkościach są jeszcze większe. Oznacza to: przy podwojeniu się prędkości, również tutaj siły zwiększają się czterokrotnie!
Osoby w samochodzie, które nie zapięły pasów bezpieczeństwa, nie są z samochodem „połączone“. Podczas zderzenia czołowego osoby będą poruszały się dalej, z tą samą prędkością, jaką posiadał samochód w chwili zderzenia!