|
- Obr. 1 Středová konzola: volicí páka s blokovacím tlačítkem
Startování motoru
Volicí páka musí být v poloze P nebo N.
Rozjezd
Sešlápněte brzdový pedál a držte ho sešlápnutý.
Podržte blokovací tlačítko (v hlavě volicí páky) stisknuté, nastavte ji do požadované polohy, např. D/S, a tlačítko uvolněte.
Chvíli počkejte, až převodovka zařadí (je cítit lehké škubnutí).
Uvolněte brzdový pedál a přidejte plyn POZOR!.
Dočasné zastavení
Zastavte vozidlo sešlápnutím brzdového pedálu, např. před dopravními světly.
Nepřidávejte plyn.
Abyste zabránili popojíždění vozidla zpět, zapněte na strmějším svahu parkovací brzdu POZOR!.
Přidáte-li plyn a jste připoutáni, jak jste zvyklí, parkovací brzda se automaticky uvolní a vozidlo se rozjede.
Zastavení/parkování
Když otevřete dveře řidiče a volicí páka není v poloze P, není vozidlo zajištěné proti pohybu. Objeví se pokyn pro řidiče Převodovka: volicí páka v jízdní poloze!. Navíc zazní bzučák.
Sešlápněte brzdový pedál a držte ho POZOR!.
Zapněte parkovací brzdu.
Zařaďte volicí páku do polohy P.
Zastavení v kopci
Vždy přidržujte stojící vozidlo sešlápnutým brzdovým pedálem, aby „nepopojíždělo“ dozadu POZOR!. Nesnažte se bránit vozidlu se zařazeným jízdním stupněm v „popojíždění dozadu“ zvýšením otáček motoru Upozornění!.
Rozjezd do kopce
Zařaďte jízdní stupeň, sejměte nohu z brzdového pedálu a přidávejte plyn ►Odkaz.
za určitých okolností (např. při jízdě v horách) je výhodné přepnout na ruční program řazení, abyste mohli převodový poměr ručně přizpůsobovat jízdním podmínkám ►Odkaz.
Ve svahu nejprve zatáhněte parkovací brzdu a teprve potom zařaďte parkovací polohu ►Odkaz. Tím se zmenší zatížení blokovacího mechanismu a později vám to usnadní vyřazení volicí páky z polohy P.
- Nikdy neopouštějte vozidlo s běžícím motorem a zařazeným jízdním stupněm.
- Během volby jízdního režimu u stojícího vozidla s běžícím motorem nikdy nepřidávejte plyn - nebezpečí nehody!
- Mějte na paměti, že při dočasném zastavení s volicí pákou v poloze D/S, resp. R dochází k menšímu přenosu síly. Při držení vozidla je proto nutné sešlápnout brzdový pedál takovou silou, aby vozidlo nepopojíždělo - nebezpečí zranění!
- Za jízdy nikdy neřaďte volicí páku do polohy R nebo P - nebezpečí nehody!
- Před strmým klesáním snižte rychlost a „tiptronikem“ přeřaďte na nižší rychlostní stupeň.
- Brzdový pedál při jízdě z kopce nenechávejte prokluzovat ani nebrzděte příliš často či příliš dlouho. Dlouhým brzděním se přehřívají brzdy a podstatně se snižuje brzdný výkon, prodlužuje se brzdná dráha a může dojít i k úplnému výpadku brzdového systému.
- Abyste vyloučili nežádoucí popojíždění vozidla dozadu při rozjíždění do kopce, přidržujte vozidlo vždy sešlápnutím brzdového pedálu, resp. parkovací brzdou.
- Nikdy nedržte vozidlo v kopci pomocí prokluzující spojky. Spojka se automaticky rozpojí, pokud by se vlivem přetížení mohla spálit - nebezpečí nehody! Jestliže je spojka přetížená, svítí kontrolní světlo a objeví se pokyn pro řidiče ►Odkaz.
- Při zastavení v kopci nezkoušejte zabránit vozidlu v popojíždění dozadu zařazením jízdního stupně a přidáváním plynu. Tím by se mohla převodovka přehřát a poškodit. Abyste zabránili popojíždění vozidla, zatáhněte parkovací brzdu, nebo sešlápněte brzdový pedál.
- Když pojedete s vypnutým motorem, převodovka se může poškodit, protože se nepromazává.
Poznámka
Z bezpečnostních důvodů je automatické uvolňování parkovací brzdy funkční, jen když je bezpečnostní pás řidiče zaklesnutý v zámku pásu.