Podczas wszelkich prac w przedziale silnikowym wymagana jest szczególna ostrożność!
Podczas prac w przedziale silnikowym, np. przy sprawdzaniu i uzupełnianiu płynów eksploatacyjnych, może dojść do zranienia, oparzenia, wypadku i pożaru. Z tego względu należy koniecznie zastosować się do podanych niżej ostrzeżeń i do ogólnych zasad bezpieczeństwa. Przedział silnikowy samochodu jest miejscem niebezpiecznym! OSTRZEŻENIE.
- Wyłączyć silnik.
- Wyciągnąć kluczyk zapłonu.
- Włączyć hamulec postojowy.
- Włączyć dźwignię zakresów w położenie P.
- Odczekać, aż silnik ostygnie.
- Nie pozwalać dzieciom na zbliżanie się do przedziału silnikowego.
- Nie rozlewać płynów na gorący silnik. Płyny te (np. dodatek przeciwzamarzający w płynie chłodzącym) mogą ulec zapaleniu!
- Unikać zwarcia w instalacji elektrycznej - szczególnie przy akumulatorze.
- Podczas prac w przedziale silnikowym, również przy wyłączonym zapłonie należy liczyć się z tym, że wentylator chłodnicy może włączyć się samoczynnie – niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń!
- Nie otwierać korka zbiornika płynu chłodzącego, dopóki silnik jest ciepły. W układzie chłodzenia panuje ciśnienie!
- Dla ochrony twarzy, rąk i dłoni przed gorącą parą albo przed gorącym płynem przykryć korek wlewu podczas otwierania dużym kawałkiem płótna.
- W żadnym razie nie należy zdejmować osłony silnika - niebezpieczeństwo oparzenia!
- Jeżeli przy pracującym silniku muszą zostać wykonane czynności obsługowe, występuje dodatkowe niebezpieczeństwo spowodowane przez wirujące elementy (np. pasek wielorowkowy, alternator, wentylator chłodnicy) oraz przez wysokie napięcie w układzie zapłonu.
- Jeżeli w stojącym samochodzie i przy pracującym silniku włączony zostanie zakres jazdy, w żadnym razie nie zwiększać obrotów silnika (np. ręcznie, w przedziale silnikowym). W przeciwnym razie samochód natychmiast ruszy - niebezpieczeństwo wypadku!
-
Zapoznać się dodatkowo z poniższymi ostrzeżeniami, jeżeli niezbędne jest wykonanie czynności w układzie paliwowym albo w instalacji elektrycznej:
- Zawsze należy odłączać akumulator od instalacji samochodu.
- Nie palić tytoniu.
- Nie zbliżać się z otwartym ogniem.
- Mieć zawsze przygotowaną sprawną gaśnicę.
Ostrożnie!
Podczas uzupełniania płynów eksploatacyjnych zwrócić uwagę, aby w żadnym razie nie zamienić płynów. W przeciwnym razie, następstwem mogą być poważne awarie i uszkodzenie silnika!
Informacja o środowisku
Aby nieszczelność można było rozpoznać we właściwym czasie, należy regularnie sprawdzać podłoże pod samochodem. Jeżeli widoczne są tam plamy oleju czy innych płynów, oddać samochód do sprawdzenia w warsztacie.
Informacja
W samochodzie z kierownicą z prawej strony*, niektóre z opisanych poniżej zbiorników znajdują się po przeciwnej stronie przedziału silnikowego.