|
|
Csak olyan gyereküléseket szabad használni, amelyek hivatalosan engedélyezettek és megfelelők a gyerekek számára.
Az Európai Unióban a gyerekülésekre az ECE-R 44 vagy az ECE-R 1291) szabályozások vonatkoznak. Mindkét szabályozás párhuzamosan érvényes. Az ezek szerint a normák szerint ellenőrzött gyereküléseknek a legtöbbször egy narancssárga címkéjük van a gyerekülésen. Ezen a címkén találja pl. a tömegcsoport adatait, az ISOFIX méretosztályt és a gyerekülés engedélyezési kategóriáját.
Gyerekülések a tömegcsoportok szerint
- A 0 és a 0+ csoportba tartozó gyerekülések: ebben a csoportban (13 kg-ig) a menetiránynak háttal elhelyezett bébihordozó a legmegfelelőbb. Azt javasoljuk: Audi babahordozó opcionálisan ISOFIX Basis-sal
- Az 1. csoportba tartozó gyerekülések: ebben a csoportban (9 - 18 kg) a menetiránynak háttal és azzal megegyezően elhelyezett gyerekülések a legmegfelelőbbek a beépített övrendszerrel. A gyerekeket ameddig lehetséges, a menetiránynak háttal szállítsa. Azt javasoljuk: ISOFIX Basis-sal rendelkező Audi gyerekülés.
- A 2. és a 3. csoportba tartozó gyerekülések: ezekben a csoportokban (15 - 36 kg) a háttámlával rendelkező gyerekülések a legmegfelelőbbek a biztonsági övekkel együtt. Azt javasoljuk: Audi youngster plus gyerekülés.
Gyerekülések az engedélyezési kategóriák szerint
A gyerekülések engedélyezési kategóriája lehet univerzális, közepesen univerzális, járműspecifikus (mindegyik az ECE-R 44 szabályozás szerint) vagy i-Size (az ECE-R 129 szabályozás szerint).
- Univerzális: az univerzális engedélyezésű gyerekülések az összes járműbe való beszereléshez engedélyezettek. Nem szükséges egy típuslista. Univerzális engedélyezés esetén az ISOFIX-hez a gyerekülést kiegészítőleg a Top Tether rendszerrel is rögzíteni kell.
- Közepesen univerzális: egy közepesen univerzális engedélyezéshez biztonsági berendezések szükségesek a gyerekülés rögzítéséhez, amelyek kiegészítő teszteket igényelnek. A közepesen univerzális engedélyezésű gyereküléseknek van egy típuslistája, amelynek tartalmaznia kell az Ön járművét.
- Járműspecifikus: egy járműspecifikus engedélyezés minden járműmodellhez külön a gyerekülés egy dinamikus tesztjét igényli a járműben. A járműspecifikus engedélyezésű gyereküléseknek szintén van egy típuslistája.
- i-Size: az i-Size engedélyezésű gyereküléseknek meg kell felelniük az ECE-R 129 szabályozásban a beszerelésre és a biztonságra vonatkozóan előírt követelményeknek. Azt, hogy mely i-Size szerinti gyerekülések engedélyezettek a járművéhez, tudakolja meg a gyerekülés gyártójánál.
- A menetiránynak háttal elhelyezett gyerekülések: soha ne használjon olyan gyerekülést az első utasülésen, amelyben a gyerek háttal ül a menetiránynak, ha az utasoldali légzsák be van kapcsolva – életveszély! Ha kivételes esetben szükséges a gyereket az első utasülésen szállítani, akkor kapcsolja ki az utasoldali légzsákot* Link►.
- A menetirányban elhelyezett gyerekülések: a gyerekülés hátoldalát lehetőség szerint a teljes felületével fektesse fel az ülés háttámlájára. Ha a jármű hátsó fejtámlája a gyerekülés beszerelésekor akadályozó, akkor állítsa el vagy szerelje ki azt Link►. Ha a gyerekülést kiveszi, akkor azonnal szerelje vissza a fejtámlát. Állítsa be a fejtámlát az utashoz megfelelően. A kiszerelt vagy rosszul beállított fejtámlákkal való közlekedés növeli a súlyos sérülések kockázatát.
- 2. és 3. csoport: a vállövnek lehetőség szerint a gyerek kulcscsontja fölött középen kell elhelyezkednie és fel kell feküdnie a felsőtesten. Semmi esetre sem szabad az övnek a nyakon vagy felette lennie. A medenceövnek a medencén kell elhelyezkednie és nem szabad a hason vagy az altesten elhelyezkednie. Szorosan fel kell feküdnie. Szükség esetén húzza meg az övszalagot.
- A lehető legkésőbb váltson át a következő magasabb gyerekülés csoportba.
Megjegyzés
Azt javasoljuk, hogy gyereküléseket az eredeti Audi tartozékok kínálatából válasszon: www.audi.com.