Dotyczy: samochód z systemami regulacji prędkości
Systemy regulacji prędkości obejmują układ utrzymywania prędkości i ogranicznik prędkości jazdy.
Układ utrzymywania prędkości wspomaga kierowcę w utrzymywaniu prędkości od ok. 20 km/h na stałym poziomie. System reguluje dowolną prędkość za pomocą hamowania i przyspieszania.
Ogranicznik prędkości jazdy wspomaga kierowcę, aby nie przekroczył wybranej prędkości od ok. 30 km/h. System ogranicza prędkość również przy wciśniętym pedale jazdy.
UWAGA
- Również przy włączonych systemach utrzymywania prędkości należy zwracać uwagę na sytuację na drodze. Odpowiedzialność za regulowaną prędkość jazdy i za odstęp od innych samochodów zawsze ponosi kierowca.
- Ze względów bezpieczeństwa, z systemów utrzymywania prędkości nie można korzystać w ruchu miejskim, przy nasilonym ruchu pojazdów, na krętych drogach i przy złym stanie nawierzchni (np. śliskość, mgła, sypki żwir, silne opady i klin wodny) – niebezpieczeństwo wypadku!
- System utrzymywania prędkości należy wyłączyć podczas zmiany pasa ruchu, przy zjeżdżaniu z autostrady lub na fragmentach budowy dróg.
- Układ natychmiastowej redukcji przełożenia albo szybkie przyspieszanie należy stosować tylko, kiedy pozwalają na to warunki w zakresie widoczności, warunki pogodowe, stan nawierzchni i warunki ruchu drogowego.
- Zapamiętaną regulowaną prędkość jazdy można wprowadzić ponownie tylko wtedy, jeżeli nie jest ona zbyt wysoka w odniesieniu do aktualnej sytuacji na drodze – niebezpieczeństwo wypadku!
OSTROŻNIE
Przed jazdą na dłuższym odcinku o dużym pochyleniu należy zmniejszyć prędkość i wybrać niższy zakres przekładni automatycznej. Dzięki temu wykorzystuje się siłę hamowania silnika i odciąża hamulce.
Informacja
Przy automatycznej ingerencji układu hamowania zaświecają się światła hamowania.