|
Samochód jest wyposażony w elektromechaniczny hamulec postojowy -1-
rys. 96►.
Hamulec postojowy służy zasadniczo do zabezpieczenia samochodu przed samoczynnym toczeniem się i w ten sposób zastępuje hamulec ręczny.
Włączanie/zwalnianie ręczne hamulca postojowego
Aby włączyć hamulec postojowy, należy pociągnąć przycisk
. Dioda LED w przycisku świeci się. Dodatkowo świeci się lampka kontrolna
albo
.
Aby zwolnić ręcznie hamulec postojowy, należy przy włączonym zapłonie nacisnąć pedał hamulca lub pedał jazdy i jednocześnie nacisnąć przycisk
. Gasną diody LED w przyciskach i lampka kontrolna.
Automatyczne zwalnianie hamulca postojowego
Warunek: drzwi i pas bezpieczeństwa kierowcy są zapięte a lampka kontrolna
świeci się w zestawie wskaźników.
Aby ruszyć i zwolnić automatycznie hamulec postojowy, należy w zwykły sposób wcisnąć pedał przyspieszenia.
Kiedy lampka kontrolna
w zestawie wskaźników świeci się, warunki dla automatycznego zwolnienia hamulca postojowego nie są spełnione. Zwolnić ręcznie hamulec postojowy.
Oprócz automatycznego zwalniania hamulca postojowego dostępne są dalsze funkcje komfortu i bezpieczeństwa podczas ruszania link►.
Zapobieganie automatycznemu zwalnianiu hamulca postojowego
W zależności od pochylenia albo podczas holowania przyczepy może się zdarzyć, że samochód ruszy w sposób niezamierzony.
Aby zapobiec automatycznemu zwolnieniu hamulca postojowego, przytrzymać wyciągnięty przycisk
i wcisnąć pedał przyspieszenia. Hamulec postojowy pozostaje włączony i zabezpiecza przed cofaniem się.
Przycisk można ponownie zwolnić
po upewnieniu się, że naciskanie pedału przyspieszenia spowodowało przeniesienie wystarczającego momentu napędu na koła.
W sytuacji awaryjnej można użyć funkcję awaryjnego hamowania albo kiedy zwykłe uruchamianie hamulca uległo awarii lub zostało zablokowane.
Pociągnąć za przycisk
i przytrzymać go wyciągniętym.
Po zwolnieniu przycisku
albo po naciśnięciu pedału przyspieszenia hamowanie zostaje wyłączone.
Kiedy w jadącym samochodzie przycisk
zostanie wyciągnięty i przytrzymany, nastąpi uruchomienie funkcji awaryjnego hamowania. W samochodzie zostaną przy tym zahamowane wszystkie cztery koła przez uaktywnienie układu hydraulicznego. Siła hamowania jest taka, jak przy mocnym hamowaniu ►!
Aby funkcji hamowania awaryjnego nie uruchomić przypadkowo, przy pociągnięciu przycisku
odzywa się sygnał akustyczny (brzęczyk). Po zwolnieniu przycisku
albo po naciśnięciu pedału przyspieszenia hamowanie awaryjne zostaje przerwane.
Parkowanie
Aby zatrzymać samochód, należy wcisnąć pedał hamulca.
Aby włączyć hamulec postojowy, należy pociągnąć przycisk
.
(Dotyczy: przekładnia automatyczna) : wybrać położenie przekładni P.
Wyłączyć silnik ►.
(Dotyczy: przekładnia ręczna: ) włączyć 1-wszy bieg.
Obrócić kierownicę na wzniesieniach i na zjazdach tak, aby samochód musiał najechać na krawężnik, gdyby ruszył z miejsca.
- Jeżeli w stojącym samochodzie i podczas pracy silnika włączony zostanie bieg lub jeden z zakresów jazdy (przekładnia automatyczna), w żadnym RAZie nie wolno naciskać pedału przyspieszenia ani zwalniać pedału sprzęgła. W przeciwnym RAZie samochód natychmiast ruszy - niebezpieczeństwo wypadku!
- Funkcję hamowania awaryjnego należy uruchamiać tylko w RAZie konieczności, kiedy hamulce będą niesprawne albo pedał hamulca zostanie zablokowany. Podczas awaryjnego hamowania z użyciem hamulca postojowego, samochód zachowuje się jak podczas mocnego hamowania. Granice określone prawami fizyki nie mogą zostać przekroczone również przy zastosowaniu systemu ESC i jego zintegrowanych elementów (ABS, ASR, EDS). Na zakrętach i w niekorzystnych warunkach drogowych i atmosferycznych pełne hamowanie może spowodować, że samochód zarzuci albo straci przyczepność - niebezpieczeństwo wypadku!
- W RAZie awarii zasilania, zwolnionego hamulca postojowego nie można już włączyć. W takiej sytuacji ustawić samochód tylko na poziomym podłożu i zabezpieczyć przez włączenie 1-go biegu (przekładnia ręczna) albo włączyć położenie przekładni P (przekładnia automatyczna). Wezwać fachową pomoc.
- Przed wyjściem z samochodu - również na chwilę - należy zawsze włączyć hamulec postojowy. Inaczej samochód nie będzie zabezpieczony przed toczeniem się – niebezpieczeństwo wypadku!
- Wychodząc z samochodu należy wyłączyć zapłon i wyjąć i zabrać kluczyk. Jest to szczególnie ważne, gdy w samochodzie pozostają dzieci. Dziecko może uruchomić silnik, zwolnić hamulec postojowy lub włączyć urządzenie elektryczne (np. uruchamianie szyby) - niebezpieczeństwo wypadku!
- W zamkniętym samochodzie nie pozostawiać osób - zwłaszcza dzieci. Zablokowane drzwi, w RAZie konieczności utrudniają udzielającemu pomocy dostanie się do wnętrza samochodu - zagrożenie życia!
OSTROŻNIE
Nie wolno pozostawiać samochodu z pracującym silnikiem bez nadzoru – niebezpieczeństwo wypadku!
Informacja
Dotyczy: samochód z przekładnią automatyczną
Kiedy samochód trzeba zatrzymać przy czerwonym świetle albo w korku ulicznym, można ręcznie włączyć hamulec postojowy albo włączyć asystenta ruszania*. Samochodu nie potrzeba zatrzymywać w miejscu wciskając pedał hamulca, ponieważ przy włączonym zakresie jazdy samoczynne toczenie się uniemożliwia włączony hamulec. Kiedy kierowca przyspieszy w zwykły sposób, automatycznie zwalnia się hamulec postojowy i samochód rozpoczyna jazdę link►.
Informacja
- Wszelkie odgłosy podczas zwalniania i włączania hamulca postojowego są dozwolone nie stanowią powodu do zaniepokojenia.
- Przy wyłączonym samochodzie, hamulec postojowy w regularnych odstępach czasu wykonuje cykl sprawdzania. Występujące przy tym szumy są normalnym zjawiskiem.
- W RAZie awarii zasilania, włączonego hamulca postojowego nie można więcej wyłączyć, a wyłączonego nie włączać ►. Wezwać fachową pomoc.