Käyttöohje Vuoden 2018 Audi Q5 -versio
Audi Q5Kuljettajan apuj... PysäköintitutkatPeruutuskamera
Koskee: autoja joissa peruutuskamera
Kuva 143Peruutuskameran tarkkailema alue -1- ja sen ulkopuolelle jäävä alue -2-
Kuva 143Peruutuskameran tarkkailema alue -1- ja sen ulkopuolelle jäävä alue -2-
Kuva 144Tavaratilankansi: peruutuskameran sijainti
Kuva 144Tavaratilankansi: peruutuskameran sijainti
Peruutuskamera sijaitsee takana rekisterikilven yläpuolella. Varmista, että peruutuskameran linssi Kuva 144 ei ole (esim. lian) peitossa, koska se voi heikentää peruutuskameran toimintaa. Puhdistusohjeita linkki.
Peruutuskameran tarkkailualue on -1- Kuva 143. Infotainmentin näytöllä näkyy vain tämä alue. Esineet, jotka ovat tarkkailualueen ulkopuolella -2-, eivät näy.
HUOMIO
  • Ota huomioon varoitukset .
  • Järjestelmää ei turvallisuussyistä saa käyttää, jos peruutuskameran asento on muuttunut esim. onnettomuuden vuoksi. Tarkastuta se ammattikorjaamolla.
  • Käytä peruutuskameraa apuna vain silloin, kun se välittää hyvää ja selvää kuvaa. Kuvaa voi heikentää esim. vastavalo, linssin likaisuus tai vaurio.
  • Käytä peruutuskameraa vain kun tavaratilankansi on täysin kiinni. Varmista, etteivät taakse asennetut esineet rajoita peruutuskameran näkökenttää.
  • Kameran linssi suurentaa ja vääristää näkökenttää. Siksi kohteet näkyvät kuvaruudulla vääristyneinä ja epätarkkoina.
  • Joissakin tilanteissa henkilöt ja esineet näyttävät kuvaruudulla olevan todellista lähempänä tai kauempana:
    • Kun esineet eivät osu maahan, esim. pysäköidyn auton puskuri, vetokoukku tai kuorma-auton perä. Tällöin ei pidä käyttää apulinjoja.
    • Kun ajetaan tasaiselta pinnalta ylä- tai alamäkeen.
    • Kun ajetaan pystyssä olevia esineitä kohti.
    • Kun auto on kuormattu liian takapainoisesti.
  • (Koskee: autoja joissa ilmajousitus: ) Kohdistuslinjojen ja sinisten pintojen tarkkuus heikkenee, jos auto on nostettuna/laskettuna linkki.
VAROITUS
  • Ota huomioon varoitukset .
  • Oranssit kohdistuslinjat infotainmentin näytöllä esittävät auton perän kulkusuuntaa ohjauspyörän asentoa vastaavasti. Auton etuosa kääntyy sivulle takaosaa voimakkaammin. Säilytä riittävä etäisyys esteeseen, jotta ulkopeili tai auton perä ei osuisi siihen.
Huomautus
Etäisyysvaroitusta ei tule takaa tai sivusta*, jos perävaunukäyttö tunnistetaan. Auton etupuolen valvonta pysyy aktiivisena. Optinen näyttö kytkeytyy perävaunukäytölle. Peruutuskameran kuva näkyy ilman kohdistuslinjoja ja sinisiä alueita. Jälkiasennetun vetokoukun yhteydessä ei ole varmaa, kytkeytyvätkö toiminnot pois päältä.

Kaikki kuvat, logot ja tekstit ovat Audi ©: n omaisuutta. Tällä verkkosivustolla ei ole suhdetta Volkswagen - Audi - yhtiöön tai mihinkään sen tytäryhtiöihin maailmassa. more information. Ota yhteyttä tämän verkkosivuston kirjoittajaan Napsauta tätä.