Jazda z przyczepą wymaga szczególnej ostrożności.
Środek ciężkości
Przy nieobciążonym samochodzie i załadowanej przyczepie punkt ciężkości położony jest bardzo niekorzystnie. Jeżeli jednak zajdzie konieczność jazdy przy takim układzie, należy jechać bardzo wolno.
Prędkość jazdy
Jechać z przyczepą nie szybciej niż 80 km/h. Kiedy zestaw spełnia określone wymagania techniczne1), można jechać maksymalnie 100 km/h. Dodatkowo należy przestrzegać specyficznych przepisów w poszczególnych krajach.
Wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się stabilność zestawu podczas jazdy. Stąd, w niekorzystnych warunkach drogowych, pogodowych i przy silnym wietrze nie wykorzystywać prędkości maksymalnej dopuszczonej przepisami. Dotyczy to szczególnie odcinków zjazdów.
Po zauważeniu nawet najmniejszego kołysania przyczepy, natychmiast zmniejszyć prędkość. W żadnym razie nie podejmować próby „wyciągania“ zestawu przez przyspieszanie.
Hamować z odpowiednim wyprzedzeniem! W przypadku przyczepy z hamulcem szczękowym hamować najpierw lekko, później gwałtownie. W ten sposób można uniknąć szarpnień spowodowanych blokowaniem się kół przyczepy. Przed odcinkiem zjazdu odpowiednio wcześnie przełączyć na niższy bieg, aby silnik mógł działać jako hamulec.
Kołysanie i przechylanie się przyczepy może zostać zmniejszone dzięki dodatkowym urządzeniom stabilizującym. W zestawie o dużej masie przyczepy, najlepiej zlecić zamontowanie takich urządzeń stabilizujących. Można je zamówić i zamontować w specjalistycznym serwisie.
Elektroniczna kontrola stabilizacji jazdy
Układ ESC - zwłaszcza z układem stabilizacji zestawu z przyczepą* Link - ułatwia ustabilizowanie rozpędzonej lub kołyszącej się przyczepy. Dlatego należy ESC pozostawić zawsze włączony.
Przegrzanie silnika
Przy wyższych temperaturach zewnętrznych kontrolować wskaźnik temperatury płynu chłodzącego Link. Jeżeli na wzniesieniach samochód jedzie na niższych biegach z wysokimi obrotami silnika, temperatura płynu chłodzącego może wzrosnąć. Należy niezwłocznie obniżyć prędkość, kiedy wskazówka znajdzie się w górnym zakresie podziałki.
Informacje na temat lampki kontrolnej Link.
1) Między innymi układ stabilizacji zestawu z przyczepą* albo amortyzator odchylenia