Ładunek na dachu musi być dobrze przymocowany. Przewożenie ładunku powoduje zmianę warunków jazdy.
Dopuszczalne obciążenie dachu samochodu wynosi 75 kg. Na obciążenie dachu składa się ciężar wspornika dachowego, elementów bagażnika i samego ładunku.
OSTRZEŻENIE
- Ładunek na bagażniku dachowym musi zostać dobrze przymocowany - niebezpieczeństwo wypadku!
- Ładunek rozkładać równomiernie na wspornikach dachowych i nie przekraczać maksymalnej szerokości wsporników dachowych - niebezpieczeństwo wypadku!
- Dopuszczalnego obciążenia dachu, dopuszczalnego nacisku na osie i dopuszczalnej masy całkowitej samochodu nie wolno w żadnym razie przekraczać - niebezpieczeństwo wypadku!
- Elementy bagażnika dachowego zakładać dopiero po zamontowaniu wsporników dachowycn na samochodzie - niebezpieczeństwo wypadku!
- Należy pamiętać, że podczas przewożenia na dachu ciężkich lub. wielkogabarytowych przedmiotów, w wyniku zmiany położenia środka ciężkości lub wzrostu oporu powietrza zmieniają się warunki jazdy - niebezpieczeństwo wypadku! Z tego względu koniecznie dostosować sposób jazdy i prędkość do nowych warunków. Zaleca się ograniczyć masymalną prędkość jazdy do 130 km/h.
- Z powodu zamontowania wsporników dachowych z elementami bagażnika lub bez, zmienia się wysokość samochodu. Należy to koniecznie uwzględnić np. podczas wjazdu do garażu, przejeżdżania przez tunel, przejazdów itd. - niebezpieczeństwo wypadku!
Ostrożnie!
- Pamiętać, aby otwarta pokrywa bagażnika nie uderzała o ładunek na dachu. W samochodzie z automatycznie uruchamianą pokrywą bagażnika* w razie potrzeby należy dopasować położenie otwarcia pokrywy bagażnika Link.
- Aby uniknąć uszkodzenia, należy zdjąć wsporniki dachowe i ewentualne zamontowane elementy bagażnika przed wjechaniem do myjni.
Informacja o środowisku
Wsporniki dachowe często dla wygody pozostają zamontowane nawet, jeżeli nie są już potrzebne. Z powodu zwiększonego oporu powietrza samochód niepotrzebnie zużywa większą ilość paliwa. Dlatego, po użyciu należy zdjąć wspornik z dachu.