Uruchamianie silnika
Dźwignia przełączania musi być ustawiona w położeniu P albo N.
Ruszanie
Nacisnąć pedał hamulca i przytrzymać.
Nacisnąć przycisk blokady (przycisk w uchwycie dźwigni przełączania) i przytrzymać, wybrać dowolne położenie dźwigni przełączania, przykładowo D/S, i zwolnić przycisk blokady.
Odczekać chwilę, aż przekładnia przełączy zakres (wyczuwalne lekkie szarpnięcie).
Zwolnić pedał hamulca i nacisnąć pedał przyspieszenia OSTRZEŻENIE.
Chwilowe zatrzymanie się
Zatrzymać samochód przez naciśnięcie pedału hamulca, np. przed światłami.
Nie naciskać przy tym pedału przyspieszenia.
Aby podczas ruszania uniknąć toczenia się samochodu, należy włączyć hamulec postojowy na większych wzniesieniach OSTRZEŻENIE.
Hamulec postojowy zostanie automatycznie zwolniony i samochód ruszy, kiedy naciśnięty zostanie pedał przyspieszenia i kierowca jest przypięty pasem.
Zatrzymywanie się/parkowanie
Kiedy drzwi kierowcy zostają otwarte i dźwignia przełączania nie znajduje się w położeniu P, samochód nie jest zabezpieczony przed toczeniem się. Pojawia się informacja tekstowa Przekładnia: dźwignia przełączania w położeniu jazdy!. Dodatkowo odzywa się brzęczyk.
Nacisnąć i przytrzymać pedał hamulca OSTRZEŻENIE.
Włączyć hamulec postojowy.
Ustawić dźwignię w położeniu P.
Zatrzymywanie się na wzniesieniu
Aby zabezpieczyć samochód przed „toczeniem“, należy go w każdym przypadku przytrzymać, wciskając pedał hamulca OSTRZEŻENIE. Przy włączonym zakresie jazdy nie zatrzymywać „toczącego się wstecz“ samochodu przez zwiększenie obrotów silnika Ostrożnie!.
Ruszanie na wzniesieniu
Przy włączonym zakresie jazdy zdjąć nogę z pedału hamulca i wcisnąć pedał przyspieszenia ►Link.
W określonych warunkach (np. jazda w górach) może być korzystne wcześniejsze włączenie ręcznego programu przełączania, aby przełożenie dostosować ręcznie do warunków jazdy ►Link.
Na stromej pochylonej drodze najpierw włączyć hamulec postojowy i dopiero wtedy ustawić dźwignię w położeniu P ►Link. Dzięki temu mechanizm blokady nie będzie zbyt mocno obciążony i łatwiej można przełączyć dźwignię z położenia P.
- Nie wolno wysiadać z samochodu, kiedy silnik pracuje i włączony jest zakres jazdy.
- Kiedy samochód stoi i silnik pracuje, nie naciskać pedału przyspieszenia podczas zmiany zakresów - niebezpieczeństwo wypadku!
- Należy pamiętać, że podczas chwilowego zatrzymania się, w położeniach dźwigni D/S lub R, występuje niewielkie przenoszenie napędu. Po zatrzymaniu się najlepiej więc mocno nacisnąć pedał hamulca, aby samochód nie stoczył się - niebezpieczeństwo wypadku!
- Podczas jazdy nie włączać nigdy dźwigni w położenie R albo P - niebezpieczeństwo wypadku!
- Przed wjechaniem na stromy odcinek drogi zmniejszyć prędkość i za pomocą „tiptronic“ włączyć niższy bieg.
- Nie wolno dopuścić do szlifowania hamulca podczas zjeżdżania ze wzniesienia, nie naciskać pedału hamulca zbyt często ani zbyt długo. Ciągłe naciskanie pedału hamulca prowadzi do przegrzania się hamulców i znacznie zmniejsza skuteczność hamowania, wydłuża drogę hamowania lub prowadzi do całkowitego uszkodzenia hamulców.
- Aby podczas zatrzymania się uniknąć toczenia się wstecz, należy zawsze zahamować samochód hamulcem nożnym lub hamulcem postojowym.
- Na wzniesieniach nie należy dopuścić do ścierania się tarcz sprzęgła. Sprzęgło zostanie automatycznie rozłączone, jeżeli z powodu przeciążenia zbyt mocno się rozgrzeje - niebezpieczeństwo wypadku! W razie przeciążenia sprzęgła świeci się lampka kontrolna i pojawia się informacja tekstowa ►Link.
- Po zatrzymaniu się na wzniesieniu, nie przeciwdziałać toczeniu się samochodu przez naciskanie pedału przyspieszenia przy włączonym zakresie jazdy. W ten sposób przekładnia może ulec przegrzaniu i zostać uszkodzona. Aby uniknąć toczenia się samochodu, należy włączyć hamulec postojowy, albo wcisnąć pedał hamulca.
- Jeżeli samochód toczy się z wyłączonym silnikiem, przekładnia niszczy się, ponieważ nie jest smarowana.
Informacja
Ze względów bezpieczeństwa automatyczne zwalnianie hamulca postojowego działa tylko wtedy, kiedy pas bezpieczeństwa kierowcy jest zapięty w zamku pasa.