- rys.1 Przedstawienie zasady: zaparkowanie wzdłużne
- rys.2 Przedstawienie zasady: zaparkowanie poprzeczne
Dotyczy samochodów: z asystentem parkowania
Asystent parkowania ułatwia kierowcy zaparkowanie/opuszczenie miejsca
parkingowego.
Asystent parkowania pomaga kierowcy znaleźć odpowiednie wolne miejsce
parkingowe, zaparkować we wzdłużnym i w poprzecznym miejscu parkingowym,
oraz opuścić miejsce parkingowe. Wolne miejsce parkingowe może się
znajdować pomiędzy dwoma samochodami, lub za innym samochodem. Kierowca
parkuje w zwykły sposób, asystent parkowania przejmuje ruchy kierownicą.
Czujniki asystenta parkowania znajdują się z boków, w przednim i
w tynym zderzaku.
Elementem asystenta parkowania jest sygnalizacja podczas parkowania
plus
Link
albo sygnalizacja podczas parkowania plus z kamerą wsteczną
Link, która wspomaga kierowcę w trakcie czynności zaparkowania.
Zaparkowanie/opuszczenie miejsca parkingowego najlepiej przećwiczyć
w miejscu wolnym od ruchu pojazdów, lub na parkingu, aby zapoznać
się z systemem. Powinny być przy tym dobre warunki oświetleniowe/pogodowe.
Asystent parkowania jest ograniczony systemowo. Nie może on zastąpić
uwagi kierowcy. Odpowiedzialność za zaparkowanie/opuszczenie miejsca
parkingowego leży po stronie kierowcy.
- Czujniki posiadają martwe strefy, w których obiekty nie będą zlokalizowane. Zwracać szczególną uwagę na małe dzieci i zwierzęta, ponieważ czujniki nie zawsze je rozpoznają – niebezpieczeństwo wypadku!
- Należy pamiętać, że określone powierzchnie materiałów lub odzież osób, w pewnych sytuacjach mogą nie zostać zidentyfikowane przez system. Dlatego, należy zawsze sprawdzać otoczenie samochodu.
- Należy pamiętać, że czynniki takie jak, np. zewnętrzne źródła drgań, silny deszcz, wydzielanie się dymu, mogą wpływać zakłócająco na asystenta parkowania i na sygnalizację podczas parkowania, a w niekorzystnych warunkach przedmioty lub osoby nie zostaną zidentyfikowane przez sygnalizację podczas parkowania.
- W trakcie zaparkowania/opuszczenia miejsca parkingowego, samochód odbija w kierunku przeciwnego pasa ruchu. Zwrócić uwagę, aby nie spowodować zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego.
- Decyzja, czy wyświetlona luka parkingowa jest odpowiednia dla samochodu, należy do kierowcy.
- Podczas zaparkowania/opuszczenia miejsca parkingowego z asystentem parkowania, kierownica samoczynnie wykonuje szybkie ruchy obrotowe. Jeżeli w tym czasie kierowca chwyci za szprychę kierownicy, następstwem mogą być obrażenia.
- Przy krótkich wolnych miejscach parkingowych, dźwięk ciągły pojawia się przy odstępie 20 cm. Nie jechać dalej, należy się cofnąć!
- Przedmioty takie jak dyszle przyczep, cienkie pręty, płoty, słupki, beczki i drzewa, w pewnych warunkach mogą nie zostać wykryte przez czujniki i mogą spowodować uszkodzenie samochodu.
- Należy pamiętać, że zewnętrzne powierzchnie lub struktury określonych przedmiotów, np. płotów drucianych, sypkiego śniegu itp. w pewnych warunkach nie zostaną zidentyfikowane przez system. Dlatego, przed zaparkowaniem/opuszczeniem miejsca parkingowego należy sprawdzić otoczenie ze względu na wystarczającą wolną przestrzeń.
- Niskie przeszkody, które zostały wykryte przez system, podczas zbliżania się mogą zniknąć ze strefy pomiaru i nie będą dalej sygnalizowane. Jeżeli ostrzeżenie sygnalizacji podczas parkowania zostanie zignorowane, może dojść do uszkodzenia samochodu i innych przedmiotów. To samo dotyczy asystenta parkowania, np. podczas parkowania za samochodem ciężarowym. Dlatego, podczas parkowania należy obserwować miejsce przed i za samochodem i reagować w odpowiednim czasie.
- Informacje na temat czyszczenia czujników Link.
- Asystent parkowania w razie potrzeby przeprowadza samochód przez krawężniki lub wprowadza na krawężniki, np. jeżeli inne samochody parkują na krawężniku. Należy zwrócić uwagę, aby nie uszkodzić opon ani obręczy samochodu i odpowiednio wcześniej zareagować.
Informacja
- Elektroniczny program stabilizujący (ESP) musi być zawsze włączony podczas procesu parkowania Link.
- Parkowanie na wąskich zakrętach z użyciem asystenta parkowania nie jest możliwe.
- Aby sygnalizacja i asystent parkowania mogły działać prawidłowo, czujniki muszą być czyste, wolne od śniegu i lodu Link.
- Jeżeli po zmianie opony, wynik parkowania różni się od przyjętego sposobu, należy zlecić dopasowanie systemu u partnera serwisowego Audi, lub w specjalistycznym serwisie.
- Zaparkowanie przy użyciu asystenta parkowania, z podłączoną przyczepą i wtyczką w gniazdku przyczepy nie jest możliwe.