Jazda z przyczepą wymaga szczególnej ostrożności.
Prędkość jazdy
Z przyczepą nie należy jechać szybciej, niż 80 km/h. Kiedy przyczepa jest wyposażona w układ stabilizacji zestawu, można jechać maksymalnie z prędkością 100 km/h. Dodatkowo należy przestrzegać specyficznych przepisów w poszczególnych krajach.
Wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się stabilność zestawu podczas jazdy. Stąd, w niekorzystnych warunkach drogowych, pogodowych i przy silnym wietrze nie wykorzystywać prędkości maksymalnej dopuszczonej przepisami. Dotyczy to szczególnie odcinków zjazdów.
Pochyłość
Podczas przechodzenia na pochyłość, zestaw z przyczepą może mieć wcześniej skłonność do kołysania niż na równej drodze. Kiedy tylko wystąpią najmniejsze ruchy kołyszące, można ustabilizować przyczepę przez natychmiastowe silne hamowanie. W żadnym razie nie podejmować próby „wyciągania“ zestawu przez przyspieszanie.
Przed odcinkiem zjazdu należy zredukować bieg, aby wykorzystać siłę hamowania silnikiem
►.
Hamowanie
Przy zastosowaniu przyczepy z hamulcem najazdowym, najpierw hamować miękko, następnie szybko. W ten sposób można uniknąć szarpnięć spowodowanych blokowaniem się kół przyczepy.
Temperatura płynu chłodzącego
W wysokich temperaturach zewnętrznych i na dłuższych wzniesieniach należy szczególnie kontrolować wskaźnik temperatury płynu chłodzącego link►. Odpowiednio wcześnie należy włączyć wyższy bieg.
Elektroniczna kontrola stabilizacji jazdy (ESC)
ESC – zwłaszcza z układem stabilizacji zestawu z przyczepą link► – ułatwia ustabilizowanie rozpędzonej lub kołyszącej się przyczepy. Dlatego należy zawsze pozostawić włączony ESC.