Instrukcja obsługi Wersja Audi A5 roku 2017
Audi A5 Uruchomienie i... Holowanie przycze... Jazda z przyczepą
Podczas holowania przyczepy należy zwrócić uwagę na pewne wymagania.
Obciążenie przyczepą
W żadnym razie nie wolno przekroczyć dopuszczalnego obciążenia przyczepą link.
Jeżeli nie wykorzystuje się całkowicie dopuszczalnego obciążenia przyczepą, można pokonywać odpowiednio większe wzniesienia.
Podane obciążenia przyczepą obowiązują tylko dla wysokości 1.000 m nad poziomem morza. Ponieważ ze wzrostem wysokości, ze względu na zmniejszającą się gęstość powietrza spada moc silnika i w ten sposób obniża się zdolność pokonywania wzniesień, odpowiednio zmniejsza się również dopuszczalne obciążenie przyczepą. Z tego powodu, po każdym zwiększeniu się wysokości o kolejne 1.000 m, masę zestawu należy zmniejszyć o 10%. Dopuszczalna masa zestawu jest to łączny ciężar samochodu (z ładunkiem) i (załadowanej) przyczepy.
Nacisk dyszla
Maksymalny dopuszczalny nacisk dyszla na głowicę zaczepu do holowania nie może zostać przekroczony.
Zbyt niski nacisk dyszla negatywnie wpływa na własności jezdne zestawu. Dla bezpieczeństwa jazdy, zaleca się zawsze stosować maksymalny dopuszczalny nacisk dyszla, jednak go nie przekraczać. Osiąga się to np. przez prawidłowe załadowanie przyczepy.
Nacisk dyszla można np. ustawić z użyciem wagi osobowej albo w publicznej stacji ważenia.
Dopuszczalny nacisk dyszla Państwa samochodu można znaleźć w dokumentach rejestracyjnych albo na link.
Rozmieszczanie ciężarów
Niekorzystne załadowanie i rozmieszczenie ładunków może negatywnie wpływać na zachowanie się samochodu w czasie jazdy. Obciążać zestaw z przyczepą możliwie zgodnie z następującymi kryteriami:
  • Najlepiej umieścić przedmioty w przestrzeni bagażnika samochodu. Samochód powinien być zawsze załadowany możliwie ciężko, a przyczepa możliwie lekko.
  • Rozmieścić ładunek w przyczepie w taki sposób, aby ciężkie przedmioty znajdowały się możliwie blisko osi.
  • Elementy ładunku zabezpieczyć przed przesuwaniem się.
  • Możliwie całkowicie wykorzystywać dopuszczalny nacisk dyszla.
System chłodzenia silnika
Jazda z przyczepą oznacza zwiększone obciążenie dla silnika i dla układu chłodzenia. Należy przestrzegać, aby układ chłodzenia zawierał wystarczającą ilość płynu chłodzącego.
Opony
Wybrać dla samochodu ciśnienie w oponach w sytuacji „pełnego załadunku“, patrz nalepka z wartościami ciśnienia link. W razie potrzeby skorygować ciśnienie również w oponach przyczepy, zgodnie z zaleceniami producenta.
W okresie zimowym, w samochodzie i w przyczepie należy stosować opony zimowe.
Lusterka zewnętrzne
Jeżeli w seryjnie montowanych lusterkach nie da się obserwować drogi za przyczepą, zlecić zamontowanie dodatkowych lusterek zewnętrznych. Ustawić je w taki sposób, aby zapewniona była wystarczająca widoczność do tyłu.
Oświetlenie zewnętrzne
Przed rozpoczęciem jazdy z podłączoną przyczepą należy sprawdzić wszystkie urządzenia oświetlenia przyczepy.
Regulacja zasięgu świateł automatycznie dopasowuje zasięg reflektorów.
Zasilanie elektryczne
Kiedy zapłon zostanie wyłączony, przyczepa nadal jest zasilana elektrycznie, dopóki nie zadziała system zarządzania energią link.
Układ stabilizacji jazdy
Kołysanie i przechylanie się można zredukować dzięki dodatkowemu urządzeniu stabilizującemu, które jest zamontowane w przyczepie. Powinno ono posiadać boczne okładziny cierne, aby uniknąć zwiększonego zużycia. Nasmarować i oczyścić głowicę zaczepu przed użyciem urządzenia stabilizującego. Urządzenie stabilizujące można zamówić w specjalistycznym serwisie i tam również zamontować.
Przy przyczepie bez urządzenia stabilizującego, przed użyciem oczyścić i nasmarować głowicę zaczepu.
Zaczep do holowania
Sprawdzić, czy głowica zaczepu spełnia wymagania odpowiednich lokalnych przepisów i czy nie jest zużyta.
Hamulce przyczepy
Jeżeli przyczepa posiada hamulec najazdowy, musi być on prawidłowo wyregulowany i należycie działający.
OSTROŻNIE
Elementy zamontowane dodatkowo w samochodzie, w szczególności na głowicy zaczepu do holowania mogą spowodować uszkodzenia. W razie uszkodzenia zlecić sprawdzenie funkcjonalności w specjalistycznym serwisie.
Informacja
  • Podczas parkowania na wzniesieniach należy stosować kliny, jeżeli przyczepa jest załadowana.
  • Jeżeli samochód często holuje przyczepę, zaleca się przeprowadzanie przeglądów również między zwykłymi terminami przeglądów.
  • W okresie docierania samochodu należy unikać jazdy z przyczepą.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji. Aby skontaktować się z autorem tej strony kliknij tutaj.