|
Prawidłowa pozycja siedząca kierowcy jest warunkiem bezpiecznej jazdy.
Dla własnego bezpieczeństwa i dla zmniejszenia zagrożenia w trakcie wypadku, najlepsze są następujące ustawienia dla kierowcy:
Siedzenie kierowcy i kierownicę ustawić w taki sposób, aby między mostkiem klatki piersiowej i środkiem kierownicy zachować odległość co najmniej 25 cm rys. 287►.
Siedzenie kierowcy ustawić na wysokość i w kierunku wzdłuż samochodu w taki sposób, aby pedały można było naciskać lekko zgiętymi nogami ►.
Oparcia tylnych siedzeń ustawić w położeniu pionowym, aby plecy całkowicie przylegały do oparcia,
Nastawić położenie wzdłużne kierownicy w taki sposób, aby ręce były lekko zgięte i zestaw wskaźników był dobrze widoczny.
Upewnić się, czy można łatwo sięgnąć do najwyższego punktu kierownicy.
(Dotyczy: regulowane zagłówki: ) ustawić zagłówki w taki sposób, aby górna krawędź znajdowała się możliwie na jednej linii z górną częścią głowy. Kiedy to nie jest możliwe, należy spróbować osiągnąć to położenie chociaż w przybliżeniu.
(Dotyczy: zagłówki regulowane w kierunku wzdłużnym: ) przesunąć zagłówek możliwie blisko tyłu głowy.
Prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa link►.
Obie stopy ułożyć w przestrzeni na nogi, aby w każdej chwili panować nad samochodem.
Ustawienie siedzenia kierowcy link►.
Kierowca, który nie zachowuje prawidłowej pozycji siedzącej albo nie zapiął pasa, w razie zadziałania poduszki bezpieczeństwa może zostać śmiertelnie zraniony.
- Siedzenie kierowcy i kierownicę ustawić w taki sposób, aby między mostkiem klatki piersiowej i środkiem kierownicy zachować odległość co najmniej 25 cm rys. 287►.
- Podczas jazdy trzymać kierownicę zawsze w taki sposób, aby ręce znajdowały się po obu stronach zewnętrznej krawędzi (położenie godziny 9-tej i 3-ciej). W ten sposób zmniejsza się ryzyko odniesienia obrażeń przy zadziałaniu poduszki bezpieczeństwa kierowcy.
- Nie wolno trzymać kierownicy w położeniu godziny 12-tej albo w inny sposób (np. za środek koła). W takich sytuacjach, przy zadziałaniu poduszki bezpieczeństwa kierowcy można spowodować obrażenia ramion, dłoni i głowy.
- Aby zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń kierowcy podczas nagłego hamowania lub wypadku, nie wolno jeździć z oparciem mocno pochylonym do tyłu! Najlepsze działanie ochronne systemu poduszek i pasów bezpieczeństwa osiąga się tylko, jeżeli oparcie znajduje się w pionowym położeniu i kierowca prawidłowo zapiął pas bezpieczeństwa. Im bardziej pochylone jest oparcie siedzenia, tym większe jest ryzyko odniesienia obrażeń spowodowane nieprawidłowym ułożeniem pasa i nieprawidłową pozycją siedzącą!
- Ustawić prawidłowo zagłówek, aby uzyskać najskuteczniejszą ochronę.