A légzsák a teljes passzív biztonsági koncepció része.
A légzsákrendszer a hárompontos biztonsági öv kiegészítéseként járulékos védelmet biztosít a vezető és a vezető melletti utas feje és felső testrésze számára súlyos frontális ütközéssel járó baleseteknél.
Erős oldalirányú ütközéseknél az oldal- és a fejlégzsák csökkenti az utasok sérülésveszélyét ►.
A biztonsági öveknek a normál védőfunkciójukon kívül az is a feladatuk, hogy a vezetőt és az első utast egy baleset során olyan helyzetben tartsák, hogy a légzsákok kifejthessék a maximális védőhatásukat.
A légzsákrendszer csak bekapcsolt gyújtásnál működik. A légzsákrendszer működőképességét elektronikusan felügyeli és a ellenőrző lámpa segítségével kijelzi.
A légzsákrendszer a következőkből áll:
- az elektronikus vezérlő- és ellenőrző egység (vezérlőegység és az érzékelők)
- a két első légzsák
- az első oldallégzsákok, az oldallégzsákok a hátsó külső ülésekben* (Sportback)
- a fejlégzsákok*
- a ellenőrző lámpa a műszerfalbetétben
A légzsákrendszer meghibásodott, ha:
- a gyújtás bekapcsolásakor nem világít az ellenőrző lámpa.
- a gyújtás bekapcsolása után kb. 4 másodperc múlva nem alszik el az ellenőrző lámpa.
- a gyújtás bekapcsolása után az ellenőrző lámpa elalszik, majd ismét világítani kezd.
- az ellenőrző lámpa menet közben világít vagy villog.
- A légzsákrendszer nem pótolja a biztonsági övet, hanem része a jármű teljes passzív biztonsági rendszerének. A légzsákrendszer lehető legjobb védőhatása csak a bekapcsolt biztonsági övekkel együtt érhető el. Ezért a biztonsági öveket mindig kapcsolja be Link►.
- A biztonsági övek és a légzsákrendszer által nyújtott maximális védőhatás csak a helyes üléshelyzetben érhető el Link►.
- Ha a biztonsági öv nincs bekapcsolva, menet közben előrehajol vagy helytelen üléshelyzetet vesz fel, akkor a légzsák oldásával járó balesetnél nagyobb sérülési veszélynek teszi ki magát.
- A légzsákrendszer részeit a járművének a különböző részeibe építették be. Ha a légzsákrendszeren végzett vagy más javítási munkák miatt a rendszer elemeit ki-/beszereli, akkor a légzsákrendszer részei megsérülhetnek. Ennek az lehet a következménye, hogy egy baleset során a légzsákok nem helyesen, vagy egyáltalán nem működnek. Ezért a javítási munkákat csak szakszervizzel végeztesse el!
- Ha a légzsákrendszer meghibásodott, akkor azonnal ellenőriztesse egy szakszervizben. Különben fennáll a veszély, hogy egy baleset során nem fog működni a légzsákrendszer.
- A légzsákrendszer alkatrészein nem szabad semmiféle módosítást végrehajtani.
- Soha ne végezzen átalakításokat az első lökhárítón vagy a karosszérián.
- Ne szerelje ki az első üléseket.
- A légzsákrendszer védőfunkciója csak egy balesetre vonatkozik. A légzsák működése után a rendszert ki kell cserélni. A légzsákrendszer, illetve a légzsákmodulok cseréjét a szakszerviz dokumentálja.
- A légzsák- vagy gyerekbiztonsági rendszerek munkálatait vagy cseréjét csak a minősített Audi-szervizével vagy egy szakszervizzel végeztesse el, aki az Audi gyári előírások szerint dolgozik - sérülésveszély!
- A jármű eladásakor adja át az új tulajdonosnak a jármű teljes fedélzeti irodalmát. Ügyeljen arra, hogy az esetlegesen lekapcsolt légzsákok papírjai is a fedélzeti irodalomhoz tartoznak!
- A jármű vagy a légzsákrendszer egységeinek és az övfeszítőnek a leselejtezése során feltétlenül figyelembe kell venni az arra vonatkozó biztonsági előírásokat.
- Súlyosabb balesetek esetén biztonsági okokból a generátort és az önindítót egy pirotechnikai áramkör-megszakító leválasztja a jármű akkumulátoráról.
- A pirotechnikai áramkör-megszakítón csak szakszervizekben végezhetnek munkát - balesetveszély!
- A jármű vagy az áramkör-megszakító megsemmisítésekor feltétlenül figyelembe kell venni az erre vonatkozó biztonsági előírásokat.