Zahamować i zatrzymać samochód.
Przekładnia automatyczna: przesunąć dźwignię w położenie P lub N.
Nacisnąć krótko na kluczyk zapłonu. Silnik i zapłon są teraz wyłączone.
Teraz można wyjąć kluczyk.
Blokada kierownicy1)
Układ kierowania zostanie zablokowany, kiedy wyjęty zostanie kluczyk zapłonu. Zablokowana kierownica utrudnia możliwość kradzieży samochodu.
Funkcja awaryjnego wyłączania
Jeżeli w wyjątkowym przypadku jest to konieczne, można wyłączyć silnik w czasie jazdy. Silnik zostaje wyłączony, jeżeli przez dłuższy czas naciskany będzie kluczyk.
OSTRZEŻENIE
- Nie wolno wyłączać silnika, dopóki samochód całkowicie się nie zatrzyma. Pełna zdolność do działania wspomagania siły hamowania i wspomagania kierownicy nie jest zapewniona. W razie potrzeby, do obrócenia kierownicą, albo do naciśnięcia hamulca trzeba użyć większej siły. Ponieważ nie można przy tym skręcać ani hamować w normalny sposób, może dojść do kolizji albo poważnych obrażeń.
- Nie wyjmować nigdy kluczyka z wyłącznika zapłonu, dopóki samochód jest w ruchu. Blokada kierownicy mogłaby się niespodziewanie włączyć, co uniemożliwiłoby kierowanie samochodem.
- Wysiadając z samochodu zawsze zabierać ze sobą kluczyk. W przeciwnym razie, silnik może zostać uruchomiony lub uruchomione zostanie elektryczne wyposażenie, jak np. podnoszenie szyb. Może to spowodować ciężkie obrażenia.
Ostrożnie!
Po długotrwałym, znacznym obciążeniu silnika, po wyłączeniu, przedział silnikowy jest silnie ogrzany - niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika! Przed wyłączeniem pozostawić silnik pracujący na biegu jałowym jeszcze przez około 2 minuty.
Informacja
Po wyłączeniu silnika wentylator chłodnicy - również po wyłączeniu zapłonu - może się obracać jeszcze przez 10 minut. Wentylator może się też włączyć później, jeżeli temperatura płynu chłodzącego wzrośnie albo jeżeli przedział silnikowy zostanie dodatkowo rozgrzany silnym promieniowaniem słonecznym.
1) Nie we wszystkich wersjach wykonania ta funkcja jest dostępna.