Aby zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń podczas wypadku, dzieci wolno wozić wyłącznie w fotelikach!
Podczas zakładania i korzystania z fotelika dla dziecka należy przestrzegać informacji podanych w niniejszej instrukcji obsługi. Ponadto, należy uwzględnić uregulowania prawne oraz wskazania producenta fotelika dla dziecka.
Ze względów bezpieczeństwa, foteliki dla dziecka należy instalować na tylnych siedzeniach. Tylko w wyjątkowej sytuacji można zastosować fotelik dla dziecka na siedzeniu przedniego pasażera.
Aby uniknąć ciężkich lub śmiertelnych obrażeń, dzieci w samochodzie muszą zawsze siedzieć w fotelikach, odpowiednio dobranych do wagi i wieku dziecka.
- Dzieci poniżej 1,50 m wzrostu lub młodszych niż 12 lat nie wolno przewozić bez odpowiedniego fotelika. Zwrócić uwagę na zmieniające się przepisy w poszczególnych krajach.
- W żadnym razie nie wolno przewozić dzieci - w tym również niemowląt! - trzymając je na kolanach!
- W jednym foteliku nie wolno zapinać kilku dzieci.
- Nie pozostawiać nigdy dziecka w foteliku bez opieki.
- Nie pozwalać dziecku, aby jechało bez zabezpieczenia, stało lub klęczało podczas jazdy na siedzeniu podczas jazdy. W razie wypadku dziecko może zostać wyrzucone z samochodu i może śmiertelnie zranić siebie i innych pasażerów.
- Dla maksymalnej skuteczności ochronnej fotelika dla dziecka ważne znaczenie posiada prawidłowe ułożenie pasa bezpieczeństwa w samochodzie link►. Koniecznie zapoznać się z informacją producenta fotelika, na temat prawidłowego ułożenia pasa. Nieprawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa, podczas lżejszych kolizji mogą być same przyczyną odniesienia obrażeń.
- Dzieci w fotelikach z tyłu, ustawionych tyłem do kierunku jazdy: usunąć przedmioty przymocowane do oparcia przedniego siedzenia, jak np. systemy rozrywki – niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń!
- Upewnić się, że przed dzieckiem w foteliku jest wystarczająca ilość wolnego miejsca. W razie potrzeby dopasować pochylenie i regulację wzdłużną fotelika dla dziecka.
- Jeżeli podczas jazdy dzieci przyjmują nieprawidłową pozycję siedzącą, w razie nagłego hamowania lub wypadku będą narażone na większe ryzyko odniesienia obrażeń. Dotyczy to szczególnie dzieci, które są przewożone na siedzeniu przedniego pasażera, jeżeli podczas wypadku zadziałała poduszka bezpieczeństwa. Następstwem takiej nieprawidłowej pozycji siedzącej mogą być groźne dla zdrowia lub nawet śmiertelne obrażenia.
- Siedzenie przedniego pasażera ustawić możliwie daleko do tyłu, jeżeli na nim montuje się fotelik dla dziecka, w którym dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy.
- Fotelik dla dziecka, w którym siedzi ono plecami do kierunku jazdy, znajduje się w strefie napełniania się poduszki bezpieczeństwa pasażera. Zachodzi niebezpieczeństwo, że dziecko w chwili zadziałania poduszki zostanie ciężko albo nawet śmiertelnie zranione.
- Dotyczy samochodu bez odłączanej poduszki bezpieczeństwa pasażera: na siedzeniu przedniego pasażera nie wolno stosować fotelika, w którym dziecko siedzi tyłem do kierunku jazdy.
- Dotyczy samochodu z wyłącznikiem na kluczyk dla odłączanej poduszki bezpieczeństwa pasażera: przy aktywnej poduszce bezpieczeństwa pasażera, na siedzeniu przedniego pasażera nie wolno stosować fotelika, w którym dziecko siedzi tyłem do kierunku jazdy. Jeżeli w wyjątkowej sytuacji niezbędne będzie użycie fotelika ustawionego na siedzeniu przedniego pasażera tyłem do kierunku jazdy, należy uprzednio odłączyć poduszkę bezpieczeństwa pasażera wyłącznikiem na kluczyk* link►. Kiedy na siedzeniu przedniego pasażera fotelik dla dziecka nie jest już używany, należy ponownie włączyć poduszkę bezpieczeństwa pasażera przy użyciu wyłącznika na kluczyk*.
- Po wypadku fotelik dla dziecka należy wymienić, ponieważ mogły powstać niewidoczne uszkodzenia.