|
Dotyczy: samochodów z układem utrzymywania prędkości
Układ utrzymywania prędkości umożliwia jazdę ze stałą prędkością od 20 km/h.
Aby włączyć urządzenie, należy pociągnąć dźwignię w położenie -1- rys. 115►.
Jechać z regulowana prędkością.
Aby zapisać prędkość, należy nacisnąć przycisk -A-.
Zapisana prędkość jazdy i lampka kontrolna zostaną pokazane na wyświetlaczu zestawu przyrządów. Na wyświetlaczu Head-up* pojawia się dodatkowe wskazanie.
Dopasowanie mocy silnika lub aktywne włączenie się hamulców pozwala utrzymywać prędkość jazdy na stałym poziomie.
UWAGA
- Również przy włączonym układzie utrzymywania prędkości należy zwracać uwagę na sytuację na drodze. Odpowiedzialność za prędkość jazdy i za odstęp od innych samochodów ponosi kierowca.
- Ze względów bezpieczeństwa, z układu utrzymywania prędkości nie można korzystać w ruchu miejskim, przy nasilonym ruchu pojazdów, na krętych drogach i przy złym stanie nawierzchni (np. śliskość, mgła, sypki żwir, silne opady i klin wodny) – niebezpieczeństwo wypadku!
- Układ utrzymywania prędkości należy wyłączyć podczas zmiany pasa ruchu, przy zjeżdżaniu z autostrady lub na fragmentach budowy dróg.
- Należy pamiętać, że nieświadome „pozostawienie“ nogi na pedale przyspieszenia może spowodować, że układ utrzymywania prędkości nie będzie hamował. Wynika to stąd, że w trakcie przyspieszania, układ utrzymywania prędkości staje się nadsterowny.
- Kiedy przy włączonym układzie utrzymywania prędkości pojawi się systemowa niesprawność hamulców (np. przegrzanie), aktywna ingerencja hamulców może zostać wyłączona. Pozostałe funkcje układu utrzymywania prędkości pozostają aktywne, dopóki lampka kontrolna świeci się.
OSTROŻNIE
Przed jazdą na dłuższym odcinku o dużym pochyleniu należy zmniejszyć prędkość i wybrać niższy zakres przekładni automatycznej. Dzięki temu wykorzystuje się siłę hamowania silnika i odciąża hamulce.
Informacja
- (Dotyczy: samochód z przekładnią ręczną: ) Nastawioną prędkość jazdy można uzyskać dopiero, kiedy pozwala na to włączony bieg, silnik nie uzyskuje nadmiernych obrotów i pracuje równomiernie. Dlatego odpowiednio wcześnie przełączać na wyższy albo niższy bieg.
- Po automatycznym zadziałaniu układu hamulcowego zaświecają się światła hamowania.