Platí pro: vozidla s náhonem na všechna kola
Všeobecně
Hnací síla u těchto vozidel je rozdělena podle potřeby na všechna čtyři kola. Toto rozdělení se děje automaticky, nezávisle na jednání řidiče, jakož i na stavu vozovky. Viz také Odkaz►.
Systém náhonu na všechna kola rozděluje hnací sílu variabilně mezi přední a zadní nápravu. Působí spolu se selektivním řízením momentu otáčení kol, které zasahuje při průjezdu zatáčkami Odkaz►. Se sportovním diferenciálem* je rozdělování síly na zadní kola variabilní a je možné ho nastavit funkcí drive select Odkaz►.
Koncepce náhonu na všechna kola je přizpůsobena motorům s vysokým výkonem. Vaše vozidlo má mimořádný výkon a vyznačuje se vynikajícími jízdními vlastnostmi jak při normálních jízdních podmínkách, tak i na sněhu a náledí. Právě proto je třeba respektovat určité bezpečnostní pokyny ►.
Zimní pneumatiky
Vaše vozidlo má díky náhonu na všechna kola při provozu v zimních podmínkách dobrý záběr i se sériově dodávanými pneumatikami. Přesto vám doporučujeme pro provoz v zimních podmínkách používat na všechna čtyři kola zimní, resp. univerzální pneumatiky, protože se tím zlepšuje především účinnost brzd.
Sněhové řetězy
Jsou-li sněhové řetězy předepsané, musí je použít i vozidla s náhonem na všechna kola Odkaz►.
Výměna pneumatik
Pro vozidla s náhonem na všechna kola lze používat jen pneumatiky se stejným obvodem. Rovněž nepoužívejte pneumatiky s rozdílnou hloubkou profilu Odkaz►.
Terénní vozidlo?
U některých modelů je světlá výška příliš malá pro jízdu na nezpevněných vozovkách. Proto se vyhněte jízdám v terénu.
- I s vozidlem vybaveným náhonem na všechna kola musíte vždy přizpůsobit styl jízdy stavu vozovky a dopravní situaci. Zvýšená bezpečnost Vás nesmí zlákat k tomu, abyste při jízdě riskovali – nebezpečí nehody!
- Brzdné možnosti vašeho vozidla jsou omezeny přilnavostí pneumatik. Ničím se proto neliší od vozidla s náhonem na dvě kola. Nenechte se proto zlákat akcelerací svého vozidla k jízdě vysokou rychlostí na hladké a kluzké vozovce – nebezpečí nehody!
- Nezapomeňte, že při jízdě vysokou rychlostí na mokré vozovce mohou přední kola „plavat“ (aquaplaning). Začátek tzv. aquaplaningu se při tom – na rozdíl od vozidel s náhonem na přední kola – neprojeví náhlým vytočením motoru do vyšších otáček. Proto přizpůsobte rychlost svého vozidla jízdním podmínkám – nebezpečí nehody!