- rys. 1 Tylna, prawa strona samochodu: wykręcanie korka zbiornika AdBlue
- rys. 2 Króciec wlewu AdBlue: wkładanie butli uzupełniającej
Dotyczy samochodów: z selektywną redukcją katalityczną
Do uzupełniania czynnika AdBlue należy stosować specjalną butlę.
Po uruchomieniu zentralnego zamka, pokrywa wlewu paliwa automatycznie odblokowuje się lub zamyka. Króciec wlewu czynnika AdBlue znajduje się obok króćca wlewu oleju napędowego. Należy dolać co najmniej 7,6 l AdBlue (cztery butelki). Tylko taka ilość na uzupełnienie gwarantuje, że zmiana zostanie zidentyfikowana przez system, co umożliwi ponowne uruchomienie silnika. Zbiornik AdBlue zawiera ok. 20 litrów.
Otwieranie króćca wlewu i uzupełnianie AdBlue
Warunek: na wyświetlaczu zestawu wskaźników pojawia się wezwanie, uzupełnić czynnik AdBlue.
Wyłączyć zapłon.
Otworzyć pokrywę wlewu paliwa Link.
Wykręcić korek wlewu w króćcu dop napełniania kluczem do kół (komplet narzędzi samochodowych) w lewą stronę rys. 1.
Zdjąć pokrywę z butli do napełniania.
Butlę do napełniania wkręcić do oporu, w prawo na króciec -1- rys. 2.
Aby opróżnić butlę, nacisnąć lekko na dno butli -2-. Przytrzymać wciśnięte dno butli, aż będzie pusta, albo aż ciecz przestanie wypływać do zbiornika.
Wykręcić butlę w lewą stronę, nie naciskając już na dno butli.
Zamykanie króćca do napełniania
Korek wlewu nakręcić kluczem do kół, w prawą stronę na króciec, aż do wyraźnego zakręcenia i uzyskania określonego momentu dokręcenia.
Zamknąć pokrywę wlewu paliwa.
Po uzupełnieniu
Samochód musi przejechać pewien odcinek. Może potrwać do dwóch minut, aż uzupełniony czynnik AdBlue zostanie zidentyfikowany przez system.
Kiedy czynnika AdBlue nie ma już w zbiorniku i na wyświetlaczu pojawił się zasięg 0 km, wyłączyć zapłon na około 15 sekund i dopiero wtedy uruchomić silnik.
OSTRZEŻENIE
AdBlue może spowodować oparzenia skóry, oczu i dróg oddechowych. Miejsce kontaktu z tym płynem natychmiast spłukać dużą ilością wody. W razie potrzeby udać się do lekarza.
Ostrożnie!
- Stosować tylko czynnik AdBlue zgodny z normą ISO 22241-1. Nie dodawać do czynnika AdBlue żadnych preparatów i nie rozcieńczać go wodą.
- Nie wolno wlać czynnika AdBlue do zbiornika oleju napędowego ani oleju do zbiornika AdBlue. Zmieszanie płynów może prowadzić do uszkodzeń silnika i w systemie zbiornika AdBlue. Szkody spowodowane w ten sposób są wyłączone z zakresu świadczeń gwarancyjnych.
- AdBlue narusza powierzchnię zewnętrzną taką jak np. lakierowane elementy samochodu, tworzywa i dywaniki. Usunąć zawsze ciecz możliwie szybko, wilgotną ścierką z dużą ilością zimnej wody. Jeżeli czynnik AdBlue skrystalizuje, zastosować ciepłą wodę i gąbkę. Nie usunięte pozostałości AdBlue skrystalizują po pewnym czasie i mogą uszkodzić powierzchnię lakieru.
- Butli z uzupełnieniem nie należy stale wozić w samochodzie, ponieważ w razie nieszczelności, wyciekający czynnik moze uszkodzić wnętrze samochodu.
- Nie dopuścić, żeby AdBlue poplamił odzież. Miejsce kontaktu z tym płynem natychmiast spłukać dużą ilością wody.
Informacja
- Butle uzupełniające są dostępne w specjalistycznym serwisie.
- Należy również przestrzegać wskazań producenta czynnika AdBlue, dotyczących stosowania i magazynowania.