Sygnalizacja podczas parkowania tyłem jest urządzeniem akustycznym.
W w tylnym zderzaku znajdują się czujniki. Jeżeli czujniki rozpoznają przeszkodę, kierowca zostanie powiadomiony za pomocą sygnałów dźwiękowych. Zasięg czujników rozpoczyna się od około:
z tyłu |
z boku |
0,60 m |
środek |
1,60 m |
Im bardziej samochód zbliży się do przeszkody, tym krótszy jest odstęp czasowy pomiędzy poszczególnymi sygnałami dźwiękowymi. Dźwięk ciągły odzywa się przy odległości poniżej 0,30 m. Nie należy jechać dalej do tyłu!
Jeżeli odstęp od przeszkody nie zmienia się, poziom dźwięku sygnalizacji po około czterech sekundach zacznie się stopniowo obniżać (nie dotyczy strefy sygnału ciągłego).
Sygnalizacja przy parkowaniu zostaje automatycznie uruchomiona po włączeniu wstecznego biegu. Odzywa się krótki dźwięk potwierdzenia.
- Sygnalizacja podczas parkowania nigdy nie zastąpi uwagi kierowcy. Odpowiedzialność podczas parkowania i wykonywania innych manewrów spoczywa na kierowcy.
- Czujniki posiadają martwe strefy, w których nie można zlokalizować obiektów. Zwracać szczególną uwagę na małe dzieci i zwierzęta, ponieważ czujniki nie zawsze je rozpoznają - niebezpieczeństwo wypadku!
- Obserwować otoczenie samochodu - również, korzystając z lusterka wstecznego.
Ostrożnie!
Niskie przeszkody wykryte przez system, mogą podczas zbliżania się zniknąć ze strefy pomiaru i nie będą dalej sygnalizowane. Również takie przedmioty, jak łańcuchy blokad, dyszle przyczepy, cienkie lakierowane słupki lub płoty, w określonych warunkach mogą zostać niezauważone przez system - niebezpieczeństwo uszkodzenia.