|
Dotyczy: samochód z wyłącznikiem zapłonu
Wyłączanie silnika
Zahamować i zatrzymać samochód.
Obrócić wyłącznik w położenie -0-. Wskazówka w obrotomierzu porusza się w położenie OFF.
- Nie wolno wyłączać silnika, dopóki samochód całkowicie się nie zatrzyma. Pełna zdolność funkcji wspomagania siły hamowania i wspomagania kierownicy nie jest zagwarantowana. W razie potrzeby, do obrócenia kierownicą, albo do naciśnięcia hamulca trzeba użyć większej siły. Ponieważ nie można przy tym skręcać ani hamować w normalny sposób, może dojść do kolizji albo poważnych obrażeń.
- Nie wolno wyjmować kluczyka z wyłącznika zapłonu, dopóki samochód jest w ruchu. Blokada kierownicy mogłaby się niespodziewanie włączyć, co uniemożliwiłoby kierowanie samochodem.
- Wysiadając z samochodu należy zawsze zabierać ze sobą kluczyk. W przeciwnym razie może uruchomić się silnik lub wyposażenie elektryczne np. podnoszenie szyb. Może to spowodować ciężkie obrażenia ciała.
- Ze względów bezpieczeństwa należy parkować zawsze z dźwignią przełączania w położeniu P. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, że samochód nieoczekiwanie odjedzie.
OSTROŻNIE
Po długotrwałym, znacznym obciążeniu silnika, po wyłączeniu, przedział silnikowy jest silnie ogrzany – niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika! Przed wyłączeniem pozostawić silnik pracujący na biegu jałowym jeszcze przez około 2 minuty.
Informacja
Po zatrzymaniu silnika, wentylator chłodnicy – również przy wyłączonym zapłonie – może nadal pracować do ok. 10 minut np. z następujących powodów albo po pewnym czasie znowu się włączy:
- Temperatura płynu chłodzącego wzrosła z powodu nagrzania się w korku.
- Przy rozgrzanym silniku, przedział silnikowy dodatkowo się nagrzewa z powodu silnego promieniowania słonecznego.
- (Dotyczy: samochód z filtrem cząstek stałych: ) instalacja oczyszczania spalin rozgrzała się w wyniku procesu regeneracji, również kiedy silnik nie osiągnął jeszcze temperatury roboczej.