|
A következőkre vonatkozik: gyújtáskapcsolóval szerelt járművek
A motor leállítása
Álljon meg a járművel.
Fordítsa az indítókulcsot a -0- állásba. A mutató a fordulatszámmérőben az OFF helyzetbe mozdul.
- Soha ne állítsa le a motort, mielőtt a jármű teljesen megállna. Nincs szavatolva a fékerőrásegítő és a kormányrásegítés teljes működőképessége. Adott esetben nagyobb erőt kell kifejteni a kormányzáshoz vagy a fékezéshez. Mivel ekkor nem tudja a járművet a megszokott módon kormányozni és fékezni, ezért ez balesethez és súlyos sérülésekhez vezethet.
- Soha ne húzza ki a kulcsot a gyújtáskapcsolóból mindaddig, amíg a jármű mozgásban van. Ellenkező esetben a kormányzár hirtelen reteszelődhet és ezután Ön nem lesz képes a jármű kormányzására.
- Mindig vigye magával a kulcsot, ha elhagyja a járművet. Más esetben a motort be lehet indítani vagy az elektromos berendezéseket, mint pl. az ablakemelők, lehet működtetni. Ez akár súlyos sérüléseket is okozhat.
- Biztonsági okokból a járművet mindig a P előválasztó kar állásban parkolja le. Máskülönben fennáll a veszély, hogy a jármű akaratlanul elgurul.
VIGYÁZAT
Hosszabb idieg tartó erős motorterhelés után a motor leállítását követően a motortérben hőtorlódás jön létre – motorkárosodás veszély! Emiatt mielőtt leállítaná, hagyja a motort még körülbelül 2 percig alapjáraton járni.
Megjegyzés
A motor leállítása után a hűtőventilátor – kikapcsolt gyújtásnál is – még 10 percig, pl. a következő okok miatt, tovább működhet, vagy egy idő után újra bekapcsolhat:
- A hűtőfolyadék hőmérséklete a hőtorlódás miatt megnő.
- Meleg motornál a motorteret kiegészítőleg az erős napsugárzás felmelegíti.
- (A következőkre vonatkozik: részecskeszűrővel rendelkező járművek: ) a kipufogógáz-tisztító berendezést a regenerációs folyamat felmelegíti még akkor is, ha a motor még nem érte el az üzemi hőmérsékletét.