Käyttöohje Vuoden 2017 Audi A3 -versio
Audi A3 Käynnistys ja aj... Ajaminen Start-stop-järjestelmä
Koskee: autoja joissa start-stop-järjestelmä
Moottori ei sammu
Järjestelmä tarkastaa ennen jokaista stop-vaihetta (ja niiden aikana), täyttyvätkö tietyt ehdot. Kun mittariston näyttöön ilmestyy merkkivalo , moottori ei sammu esim. seuraavissa tilanteissa:
  • Moottori ei ole vielä saavuttanut start-stop-käytön edellyttämää vähimmäislämpötilaa.
  • Ilmastointilaitteesta* valittua sisälämpötilaa ei vielä ole saavutettu.
  • Ulkolämpötila on hyvin korkea/alhainen.
  • Tuulilasin huurteenpoisto on toiminnassa .
  • Pysäköintitutka* on kytketty päälle.
  • Pääntilanlämmitys* on kytketty päälle.
  • Auton akun varaustila on liian alhainen.
  • Etupyörien kääntöasento on suuri tai ohjauspyörää käännetään.
  • Peruutusvaihteen kytkemisen jälkeen.
  • Jyrkässä mäessä.
  • Korkeissa paikoissa.
Moottori käynnistyy taas itsestään
Stop-vaiheen aikana normaali start-stop-käyttö keskeytyy seuraavissa tilanteissa. Moottori käynnistyy uudelleen ilman kuljettajan toimenpiteitä.
  • Auto rullaa, esim. mäessä.
  • Sisälämpötila eroaa ilmastointilaitteesta valitusta arvosta.
  • Tuulilasin huurteenpoisto on toiminnassa .
  • Jarrua on painettu useita kertoja peräkkäin.
  • Auton akun varaustila laskee liikaa.
  • Korkea virrankulutus.
Kun start-stop-käytön edellytykset jälleen täyttyvät, moottori voidaan sammuttaa uudestaan1).
Virta katkeaa automaattisesti
Auton akun purkautumisen ehkäisemiseksi virta sammuu automaattisesti, kun mm. seuraavat edellytykset täyttyvät:
  • Start-stop-järjestelmä on sammuttanut moottorin.
  • Auto seisoo paikallaan.
  • Autosta on poistuttu.
Tällöin lähivalot sammuvat ja seisontavalot syttyvät. Noin 30 minuutin kuluttua tai kun auto lukitaan, seisontavalot sammuvat.
Jollei start-stop-järjestelmä ole sammuttanut moottoria tai jos start-stop-järjestelmä on manuaalisesti kytketty pois päältä, moottori käy edelleen eikä virta sammu automaattisesti .
HUOMIO
Älä käytä moottoria suljetussa tilassa – häkämyrkytyksen vaara!
Huomautus
Automaattivaihteinen auto: Kun perutusvaihteen käytön jälkeen valitsinvipu siirretään asentoon D tai N, täytyy ajaa yli 10 km/h:n nopeudella, jotta järjestelmä voi sammuttaa moottorin uudelleen.

Kaikki kuvat, logot ja tekstit ovat Audi ©: n omaisuutta. Tällä verkkosivustolla ei ole suhdetta Volkswagen - Audi - yhtiöön tai mihinkään sen tytäryhtiöihin maailmassa. more information. Ota yhteyttä tämän verkkosivuston kirjoittajaan Napsauta tätä.