Wszelkie prace przy akumulatorze wymagają fachowej wiedzy!
|
Zakładać okulary ochronne! |
|
Kwas akumulatorowy jest silnie żrący. Nosić rękawice i okulary ochronne! |
|
Nie zbliżać się z otwartym ogniem, iskrzeniem lub papierosem! |
|
Podczas ładowania akumulatora powstaje bardzo wybuchowa mieszanina gazów! |
|
Nie pozwolić dzieciom na zbliżanie się do elektrolitu i akumulatora! |
Prace przy akumulatorze i przy instalacji elektrycznej mogą być przyczyną obrażeń, poparzeń, mogą grozić wypadkiem i pożarem.
- Stosować okulary ochronne. Nie dopuścić do dostania się cząstek kwasu albo związków ołowiu do oczu, na skórę lub na odzież.
- Kwas akumulatorowy jest silnie żrący. Nosić rękawice i okulary ochronne. Nie przewracać akumulatora, z otworów odpowietrzających może wypłynąć elektrolit. Krople elektrolitu, które dostały się do oka przemywać przez kilka minut czystą wodą. Następnie udać się niezwłocznie do lekarza. Krople elektrolitu, które prysnęły na skórę albo na ubranie zneutralizować natychmiast roztworem ługu i spłukać dużą ilością wody. Po wypiciu elektrolitu natychmiast udać się do lekarza.
- Nie zbliżać się z otwartym ogniem, iskrzeniem lub papierosem. Unikać wytwarzania się iskier podczas prac z przewodami i urządzeniami elektrycznymi jak również w wyniku rozładowania elektrostatycznego. Nie wolno zwierać biegunów akumulatora. Niebezpieczeństwo obrażeń spowodowane silnym iskrzeniem.
- Podczas ładowania akumulatora powstaje bardzo wybuchowa mieszanina gazów. Akumulator ładować tylko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
- Nie pozwolić dzieciom na zbliżanie się do elektrolitu i akumulatora.
- Przed rozpoczęciem prac przy instalacji elektrycznej należy wyłączyć wszystkie odbiorniki prądu. Wyciągnąć kluczyk zapłonu. Przewód ujemny akumulatora musi zostać odłączony. Przed wymianą żarówki wystarczy wyłączyć światło.
- Przed odłączeniem akumulatora wyłączyć urządzenie alarmowe*! W przeciwnym razie nastąpi wyzwolenie alarmu.
- Podczas odłączania akumulatora od instalacji najpierw zdjąć przewód z bieguna ujemnego a następnie z dodatniego.
- Przed ponownym podłączeniem akumulatora wyłączyć wszystkie odbiorniki elektryczne. Najpierw założyć przewód na biegun dodatni, następnie na ujemny. Przewodów zasilających w żadnym razie nie wolno zamienić – niebezpieczeństwo spalenia przewodu!
- Nie wolno ładować zamarzniętego lub odtajałego akumulatora – niebezpieczeństwo wybuchu i poparzenia! Jeżeli akumulator uległ zamarznięciu, wymienić go na nowy. Rozładowany akumulator może zamarznąć już przy temperaturze 0 °C.
- Zwrócić uwagę, aby przewód odpowietrzający był zawsze przymocowany do akumulatora.
- Nie używać niesprawnych akumulatorów – niebezpieczeństwo eksplozji! Uszkodzony akumulator natychmiast wymienić na nowy.
Ostrożnie!
- Nie odłączać nigdy akumulatora przy włączonym zapłonie albo pracującym silniku, ponieważ instalacja elektryczna lub elementy elektroniczne mogą ulec uszkodzeniu.
- Nie wystawiać akumulatora rozruchowego na dłuższy czas na bezpośrednie światło dzienne, aby chronić obudowę akumulatora przed promieniowaniem UV.
- Przy dłuższych okresach postoju chronić akumulator rozruchowy przed mrozem, aby nie „zamarzł“ i nie został w ten sposób zniszczony ►Link.