- rys. 1 Zestaw wskaźników: wskaźnik przełączania biegów w samochodzie bez systemu informowania kierowcy
- rys. 2 Zestaw wskaźników: wskaźnik przełączania biegów położenie biegu jałowego w samochodzie z systemem informowania kierowcy
Dotyczy samochodów: ze wskaźnikiem przełączania biegów
Wskazanie może być pomocne, aby oszczędzać paliwo.
Aby poznać działanie wskaźnika przełączania biegów, należy jechać w zwykły sposób. Jeżeli włączony bieg nie jest optymalny dla oszczędnego sposobu jazdy, następuje zalecenie zmiany biegu. Jeżeli nie pojawi się żadne polecenie przełączania, należy jechać na właśnie włączonym biegu.
Samochód z przekładnią ręczną
Na wyświetlaczu wyświetlany jest włączony bieg i zalecany kierunek przełączenia.
- Przełączanie na wyższy bieg: strzałka z prawej strony, obok włączonego biegu jest skierowana w górę.
- Przełączanie na niższy bieg: strzałka z prawej strony, obok włączonego biegu jest skierowana w dół.
Obowiązuje dla samochodu z systemem Start-Stop: kiedy wszystkie wymagania dla fazy Stop Link są spełnione, jednak dźwignia przełączania przy wciśniętym sprzęgle jest włączona na biegu, pojawia się zalecenie zmany biegu N rys. 2.
- N: przełączyć na bieg jałowy i zwolnić pedał sprzęgła. W systemie Start-Stop silnik automatycznie się wyłącza.
Samochód z przekładnią automatyczną
Wskazanie jest widoczne tylko w trybie tiptronic Link. Na wyświetlaczu pokazane zostaną tylko zalecenia przełączania na wyższy bieg. Strzałka z prawej strony, obok włączonego biegu jest skierowana w górę: przełączanie na wyższy bieg.
Ostrożnie!
Wskaźnik przełączania biegów powinien pomagać oszczędzać paliwo. Nie we wszystkich sytuacjach jazdy jest ono odpowiednie, aby zalecać prawidłowy bieg. W sytuacjach jazdy jak np. wyprzedzanie, jazda w górach albo tryb holowania przyczepy, wybór prawidłowego biegu może zostać dokonany tylko przez kierowcę.